W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Z Pszczyny do Kołymy

Uczymy się pisać i czytać po śląsku

ilustracja

II.  Moja starka Katrin

Starzik, jak mieli już posprawiane – tak mi to godali - dopiyro wtynczos zaczli myśleć ô żyniaczce. Ale zaroz na poczōntku zrobiło sie z tōm żyniaczkōm trocha kurowodōw. Jejich libsta, Katrin niy dość, że sama była siyrotōm, to jeszcze prziszło ji być zowitkōm. Służyła na zōmku i usznachtowała wielkimu państwu. A ponoś była ôgromnie urodziwo. Gryfno szlangōwa, jak sie pado. Piersi miała krōngłe, wydatne, włosy jasne, zaczesane we dwie rube i długi bajtawy. Nojwiyncyj ôzdoby dawały ji jednak uroczne, modre jak polne kwiotki oczy i pełny, szczyry uśmiych.
To tyn przesłodki uśmiych i te wobiōnce ôczy zniewolały kożdego chopa, kiery na nia spoziyroł. Ponoś chopy lotali za niōm, jak ôpyntani. Niy poradziła sie ôd nich ôbegnać. I trzeba tyż pedzieć, że niy była gupio. Wiedziała, że je piykno, tōż se to wożyła, gowy nigdy niy traciła, zawdy umiała grzecznie pedzieć: - Niy!
Wiedziała tyż, co robi, z bele jakimi liderokami sie niy zadowała. Jednako po czasie ôkazało sie, że miała chwila słabości. Po kryjōmu przizwolyni dała jednymu. Ludzie ospowiadali, że to mioł być sōm ksiōża.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy