Sondaż publiczny

Czy uważasz, że przedstawiciele państwa polskiego powinni przeprosić Ślązaków za wydarzenia zwane Tragedią Górnośląską?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Z Pszczyny do Kołymy

Uczymy się pisać i czytać po śląsku

ilustracja

II.  Moja starka Katrin

Starzik, jak mieli już posprawiane – tak mi to godali - dopiyro wtynczos zaczli myśleć ô żyniaczce. Ale zaroz na poczōntku zrobiło sie z tōm żyniaczkōm trocha kurowodōw. Jejich libsta, Katrin niy dość, że sama była siyrotōm, to jeszcze prziszło ji być zowitkōm. Służyła na zōmku i usznachtowała wielkimu państwu. A ponoś była ôgromnie urodziwo. Gryfno szlangōwa, jak sie pado. Piersi miała krōngłe, wydatne, włosy jasne, zaczesane we dwie rube i długi bajtawy. Nojwiyncyj ôzdoby dawały ji jednak uroczne, modre jak polne kwiotki oczy i pełny, szczyry uśmiych.
To tyn przesłodki uśmiych i te wobiōnce ôczy zniewolały kożdego chopa, kiery na nia spoziyroł. Ponoś chopy lotali za niōm, jak ôpyntani. Niy poradziła sie ôd nich ôbegnać. I trzeba tyż pedzieć, że niy była gupio. Wiedziała, że je piykno, tōż se to wożyła, gowy nigdy niy traciła, zawdy umiała grzecznie pedzieć: - Niy!
Wiedziała tyż, co robi, z bele jakimi liderokami sie niy zadowała. Jednako po czasie ôkazało sie, że miała chwila słabości. Po kryjōmu przizwolyni dała jednymu. Ludzie ospowiadali, że to mioł być sōm ksiōża.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pomówmy o Zaniemówieniu

z Justyną Wydrą, autorką powieści Zaniemówienie rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

KOD-ziarze 1830

123 lata bez Polski na mapie to kłamstwo. Była, ale zniszczyli ją… polscy bohaterowie

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Kapusta – głowa pusta

Niby pusta, a jednak to właśnie kapusta była autorem błyskotliwej i... no nie da się ukryć - lekko katastroficznej puenty w wierszu Brzechwy „Na straganie”. Bez niej trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia, a znam takich, którzy kiszą ją praktycznie na okrągło, przez cały rok. No i sprawa podstawowa, gdyby jej nie było, to skąd brałyby się dzieci? Bez kapusty ani rusz!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mikołowskie żniwo dopalaczy

Internauci masowo domagają się legalizacji marihuany

więcej

Partnerzy