Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Dwadzieścia lat powiatów

Dwadzieścia lat temu, 11 października 1998 roku, odbyły się w wolnej Polsce pierwszy raz  wybory do powiatów. I chociaż oficjalnie zaczęły one funkcjonować 1 stycznia 1999 roku, to w powiatach właśnie 11 października uważa się za  datę ich powstania. Kilka dni później zebrały się rady powiatów. Zresztą władze wykonawcze, czyli  zarządy, starostów, też wybrano w 1998 roku. Choć do 1 stycznia była to władza bez ziemi.

ilustracja

Powiaty nie pokrywały się z tymi, które zlikwidowano w 1975 roku. Powiat tyski, istniejący w latach 1954-75 był znacznie większy, obejmował  niemal cały obecny bieruńsko-lędziński (bez Bojszów-te były w powiecie pszczyńskim) i mikołowski. Należały też do niego obecne dzielnice Katowic: Murcki, Kostuchna i Podlesie oraz - teraz w granicach Mysłowic  - Wesoła, Kosztowy, Dziećkowice.

Powiat pszczyński  w zasadzie kurczył się stale, od momentu  jego powołania, w 1742 roku. W jego skład początkowo wchodziło całe dawne księstwo pszczyńskie, ale też Ziemia Wodzisławska. Opierał się o graniczną rzekę Olzę, a należały do niego nawet przedmieścia czeskiego obecnie Bogumina (obok Chałupek). Leżało w nim choćby obecne Jastrzębie. Były w nim oczywiście Tychy i  Mikołów.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy