Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Byliśmy skazywani na porażkę, jesteśmy liderem

Rozmowa z Bernardem Bednorzem, starostą bieruńsko-lędzińskim

ilustracja

- Jako jeden z zaledwie kilkunastu w kraju otrzymał pan – z okazji XX-lecia powiatów – nagrodę samorządowca dwudziestolecia. To spore wyróżnienie.
-Owszem, ale odbieram je bardziej jako nagrodę dla naszego powiatu, niż dla mnie osobiście. Pokazaliśmy śląską pracowitość, śląską gospodarność i pomysł na nasz powiat. Który początkowo wielu skazywało na porażkę,
a tymczasem od czterech lat stale mieścimy się w czołówce powiatów, przeznaczających największą część budżetu na inwestycje. Raz tę klasyfikację wygraliśmy, raz byliśmy na drugim miejscu. Za rok 2018 też raczej jestem pewien podium. A kiedy pierwszy raz ten ranking wprowadzono – w 2002  roku – na 314 powiatów zajmowaliśmy 212 miejsce. To pokazuje, jaką drogę przebyliśmy. Zresztą budując… drogi.
- Są one pana oczkiem w  głowie.
-Z wielu przyczyn. Pierwsza choćby wizerunkowa. Gdy przyjeżdżamy w jakąś nową okolicę, najpierw widzimy drogi. To one robią pierwsze wrażenie. Więc u nas pierwsze wrażenie jest świetne, zwłaszcza, gdy się przyjeżdża z północy czy wschodu, bo od zachodu tyskie drogi mają podobny standard.  Ale, rzecz ważniejsza, drogi to krwioobieg powiatu, przecież żyjemy w  czasach, gdy stale  przemieszczamy się autami: do pracy, na zakupy, do znajomych. Jakość dróg w znacznym stopniu określa standard naszego życia. Dlatego jestem dumny, że na 101 kilometrów dróg powiatowych, 90% jest zmodernizowanych. W nadchodzącej kadencji zrobimy resztę. Drugim takim moim oczkiem w głowie  jest ekologia. Zresztą w przypadku dróg udało mi się je połączyć.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy