Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Byliśmy skazywani na porażkę, jesteśmy liderem

Rozmowa z Bernardem Bednorzem, starostą bieruńsko-lędzińskim

ilustracja

- Jako jeden z zaledwie kilkunastu w kraju otrzymał pan – z okazji XX-lecia powiatów – nagrodę samorządowca dwudziestolecia. To spore wyróżnienie.
-Owszem, ale odbieram je bardziej jako nagrodę dla naszego powiatu, niż dla mnie osobiście. Pokazaliśmy śląską pracowitość, śląską gospodarność i pomysł na nasz powiat. Który początkowo wielu skazywało na porażkę,
a tymczasem od czterech lat stale mieścimy się w czołówce powiatów, przeznaczających największą część budżetu na inwestycje. Raz tę klasyfikację wygraliśmy, raz byliśmy na drugim miejscu. Za rok 2018 też raczej jestem pewien podium. A kiedy pierwszy raz ten ranking wprowadzono – w 2002  roku – na 314 powiatów zajmowaliśmy 212 miejsce. To pokazuje, jaką drogę przebyliśmy. Zresztą budując… drogi.
- Są one pana oczkiem w  głowie.
-Z wielu przyczyn. Pierwsza choćby wizerunkowa. Gdy przyjeżdżamy w jakąś nową okolicę, najpierw widzimy drogi. To one robią pierwsze wrażenie. Więc u nas pierwsze wrażenie jest świetne, zwłaszcza, gdy się przyjeżdża z północy czy wschodu, bo od zachodu tyskie drogi mają podobny standard.  Ale, rzecz ważniejsza, drogi to krwioobieg powiatu, przecież żyjemy w  czasach, gdy stale  przemieszczamy się autami: do pracy, na zakupy, do znajomych. Jakość dróg w znacznym stopniu określa standard naszego życia. Dlatego jestem dumny, że na 101 kilometrów dróg powiatowych, 90% jest zmodernizowanych. W nadchodzącej kadencji zrobimy resztę. Drugim takim moim oczkiem w głowie  jest ekologia. Zresztą w przypadku dróg udało mi się je połączyć.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy