Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Byliśmy skazywani na porażkę, jesteśmy liderem

Rozmowa z Bernardem Bednorzem, starostą bieruńsko-lędzińskim

ilustracja

- Jako jeden z zaledwie kilkunastu w kraju otrzymał pan – z okazji XX-lecia powiatów – nagrodę samorządowca dwudziestolecia. To spore wyróżnienie.
-Owszem, ale odbieram je bardziej jako nagrodę dla naszego powiatu, niż dla mnie osobiście. Pokazaliśmy śląską pracowitość, śląską gospodarność i pomysł na nasz powiat. Który początkowo wielu skazywało na porażkę,
a tymczasem od czterech lat stale mieścimy się w czołówce powiatów, przeznaczających największą część budżetu na inwestycje. Raz tę klasyfikację wygraliśmy, raz byliśmy na drugim miejscu. Za rok 2018 też raczej jestem pewien podium. A kiedy pierwszy raz ten ranking wprowadzono – w 2002  roku – na 314 powiatów zajmowaliśmy 212 miejsce. To pokazuje, jaką drogę przebyliśmy. Zresztą budując… drogi.
- Są one pana oczkiem w  głowie.
-Z wielu przyczyn. Pierwsza choćby wizerunkowa. Gdy przyjeżdżamy w jakąś nową okolicę, najpierw widzimy drogi. To one robią pierwsze wrażenie. Więc u nas pierwsze wrażenie jest świetne, zwłaszcza, gdy się przyjeżdża z północy czy wschodu, bo od zachodu tyskie drogi mają podobny standard.  Ale, rzecz ważniejsza, drogi to krwioobieg powiatu, przecież żyjemy w  czasach, gdy stale  przemieszczamy się autami: do pracy, na zakupy, do znajomych. Jakość dróg w znacznym stopniu określa standard naszego życia. Dlatego jestem dumny, że na 101 kilometrów dróg powiatowych, 90% jest zmodernizowanych. W nadchodzącej kadencji zrobimy resztę. Drugim takim moim oczkiem w głowie  jest ekologia. Zresztą w przypadku dróg udało mi się je połączyć.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy