Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Nielegalne odwierty

A w Bojszowach wielkie poruszenie

ilustracja

- Najgorsze jest to, że nikt nie wie o co chodzi, więc ludzie gubią się w domysłach. A ten  teren jest dla nas ważny, bo to jedyne nasze miejsce rekreacyjne, ludzie chodzą tam na spacery, na pikniki – mówi najbardziej znany mieszkaniec gminy, Alojzy Lysko.

Teren, o który chodzi, znajduje się między starymi Bojszowami a Jedliną. Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski (przed laty zakładał je obecny starosta powiatu, Bernard Bednarz) zarządza tu dość dużym terenem, na  który składa się zbiornik wędkarski, wały  powodziowe i łąki. Ma wobec tego terenu  ambitne plany, chce tu  zrobić park rekreacyjno-ekologiczno-edukacyjny. Wizji tej nie przeszkadza  znajdująca się obok żwirownia. Bo wydobywanie żwiru to działalność niezbyt dla otoczenia  uciążliwa.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy