Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Zamarznięci zimą na kamień

Życie niczym zamarznięte; pod krą jakby posągi, a w środku tlą się życiem, pulsują nikłym tętnem śliskie łuski czy skóra, czekają na sygnał, by drgnąć, wybudzając się do życia.

ilustracja

Opowieść dziś o zwierzętach zmiennocieplnych, a więc o różnego rodzaju łuskowatych mieszkańcach naszych zbiorników wodnych, czy też o osobliwym żółwiu błotnym, który jako jedyny z naszych polskich gadzich rezydentów, zimuję wraz z rybami w jeziorze - aż po samoregenerujące się salamandry, czy zlodowaciałe do szpiku kości żaby. Oraz o ich sposobach i nawykach podczas tego surowego sezonu. Czy dla każdego z nich jest dotkliwy? czy są może wśród nich taki gatunki które obchodzą go tak, jaki i każdy inny sezon.

Tak więc, zwierzę zmiennocieplnym możemy nazwać wtedy, gdy temperatura jego ciała jest podporządkowana temperaturze otoczenia, co z pewnością czyni je jednymi z najbardziej asymilujących się zwierząt. Dlatego zamieszkując każdy kontynent (poza Arktyką). Do zwierząt zmiennocieplnych należy każdy bezkręgowiec oraz ryby, płazy i gady. Organizmy te mogą przez proste wykonywanie ruchu podnieść nieco sobie temperaturę ciała, lecz zasadniczo ciepło chłoną z otoczenia, na przykład wygrzewając się na słońcu. A szybki oddech prowadzi do schładzania organizmu. Potrafią też zmieniać barwę swego ciała, na taką, która może pochłaniać lub odbijać promienie słoneczne. Ale gdy temperatura jest zbyt niska,  zapadając w stan odrętwienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy