Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Zamarznięci zimą na kamień

Życie niczym zamarznięte; pod krą jakby posągi, a w środku tlą się życiem, pulsują nikłym tętnem śliskie łuski czy skóra, czekają na sygnał, by drgnąć, wybudzając się do życia.

ilustracja

Opowieść dziś o zwierzętach zmiennocieplnych, a więc o różnego rodzaju łuskowatych mieszkańcach naszych zbiorników wodnych, czy też o osobliwym żółwiu błotnym, który jako jedyny z naszych polskich gadzich rezydentów, zimuję wraz z rybami w jeziorze - aż po samoregenerujące się salamandry, czy zlodowaciałe do szpiku kości żaby. Oraz o ich sposobach i nawykach podczas tego surowego sezonu. Czy dla każdego z nich jest dotkliwy? czy są może wśród nich taki gatunki które obchodzą go tak, jaki i każdy inny sezon.

Tak więc, zwierzę zmiennocieplnym możemy nazwać wtedy, gdy temperatura jego ciała jest podporządkowana temperaturze otoczenia, co z pewnością czyni je jednymi z najbardziej asymilujących się zwierząt. Dlatego zamieszkując każdy kontynent (poza Arktyką). Do zwierząt zmiennocieplnych należy każdy bezkręgowiec oraz ryby, płazy i gady. Organizmy te mogą przez proste wykonywanie ruchu podnieść nieco sobie temperaturę ciała, lecz zasadniczo ciepło chłoną z otoczenia, na przykład wygrzewając się na słońcu. A szybki oddech prowadzi do schładzania organizmu. Potrafią też zmieniać barwę swego ciała, na taką, która może pochłaniać lub odbijać promienie słoneczne. Ale gdy temperatura jest zbyt niska,  zapadając w stan odrętwienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy