Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Wydanie
Numer 42/2018

Zamarznięci zimą na kamień

Życie niczym zamarznięte; pod krą jakby posągi, a w środku tlą się życiem, pulsują nikłym tętnem śliskie łuski czy skóra, czekają na sygnał, by drgnąć, wybudzając się do życia.

ilustracja

Opowieść dziś o zwierzętach zmiennocieplnych, a więc o różnego rodzaju łuskowatych mieszkańcach naszych zbiorników wodnych, czy też o osobliwym żółwiu błotnym, który jako jedyny z naszych polskich gadzich rezydentów, zimuję wraz z rybami w jeziorze - aż po samoregenerujące się salamandry, czy zlodowaciałe do szpiku kości żaby. Oraz o ich sposobach i nawykach podczas tego surowego sezonu. Czy dla każdego z nich jest dotkliwy? czy są może wśród nich taki gatunki które obchodzą go tak, jaki i każdy inny sezon.

Tak więc, zwierzę zmiennocieplnym możemy nazwać wtedy, gdy temperatura jego ciała jest podporządkowana temperaturze otoczenia, co z pewnością czyni je jednymi z najbardziej asymilujących się zwierząt. Dlatego zamieszkując każdy kontynent (poza Arktyką). Do zwierząt zmiennocieplnych należy każdy bezkręgowiec oraz ryby, płazy i gady. Organizmy te mogą przez proste wykonywanie ruchu podnieść nieco sobie temperaturę ciała, lecz zasadniczo ciepło chłoną z otoczenia, na przykład wygrzewając się na słońcu. A szybki oddech prowadzi do schładzania organizmu. Potrafią też zmieniać barwę swego ciała, na taką, która może pochłaniać lub odbijać promienie słoneczne. Ale gdy temperatura jest zbyt niska,  zapadając w stan odrętwienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  17 października 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy