Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

W numerze

Wydanie
Numer 39/2018

Ozór nie gryzie!

Dość już tego wegetarianizmu. Jak wiadomo nie samą trawą człowiek żyje. Mięsa też potrzebujemy. A skoro tak, to zaproponuję coś, co dla mnie samej jest niemałym wyzwaniem! Na tapetę biorę mięso, na które moje pokolenie, zupełnie niesłusznie, nie może spokojnie patrzeć. Rzeczywiście ozór w sklepie mięsnym pięknie się nie prezentuje, ale jakież z niego powstają przysmaki...

ilustracja

Pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytnego Rzymu od Marka Gawiusza, człowieka o którym sam Seneka pisał, że był wyjątkowym żarłokiem i utracjuszem. Gawiusz żył w czasach panowania cesarza Nerona. Nie był szczególnie lubianą postacią, prawdopodobnie ze względu na hulaszczy styl życia. Miał jednak niezwykle wysublimowane podniebienie i niezależnie od niepochlebnej opinii, wszyscy chętnie zajadali się plackami i ciasteczkami jego przepisów, czy zaczytywali się w rozprawach na temat sosów i niezwykłych potraw, które gospodarz chętnie podawał na wystawnych ucztach. To właśnie dzięki zamiłowaniu Gawiusza do ekstrawaganckiej kuchni możemy się dowiedzieć, o szczególnie cenionych przez niego...potrawach z języków flamingów, pawi i słowików! Nie, to nie jest żart.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  26 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy