Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że dzieci nieszczepione nie powinny być przyjmowane do szkół i przedszkoli?

W numerze

Wydanie
Numer 39/2018

Ozór nie gryzie!

Dość już tego wegetarianizmu. Jak wiadomo nie samą trawą człowiek żyje. Mięsa też potrzebujemy. A skoro tak, to zaproponuję coś, co dla mnie samej jest niemałym wyzwaniem! Na tapetę biorę mięso, na które moje pokolenie, zupełnie niesłusznie, nie może spokojnie patrzeć. Rzeczywiście ozór w sklepie mięsnym pięknie się nie prezentuje, ale jakież z niego powstają przysmaki...

ilustracja

Pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytnego Rzymu od Marka Gawiusza, człowieka o którym sam Seneka pisał, że był wyjątkowym żarłokiem i utracjuszem. Gawiusz żył w czasach panowania cesarza Nerona. Nie był szczególnie lubianą postacią, prawdopodobnie ze względu na hulaszczy styl życia. Miał jednak niezwykle wysublimowane podniebienie i niezależnie od niepochlebnej opinii, wszyscy chętnie zajadali się plackami i ciasteczkami jego przepisów, czy zaczytywali się w rozprawach na temat sosów i niezwykłych potraw, które gospodarz chętnie podawał na wystawnych ucztach. To właśnie dzięki zamiłowaniu Gawiusza do ekstrawaganckiej kuchni możemy się dowiedzieć, o szczególnie cenionych przez niego...potrawach z języków flamingów, pawi i słowików! Nie, to nie jest żart.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  26 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”. To nie jest do końca prawda, choć znając jego losy (ostatnie sto lat omal nie skończyło się dla niego tragicznie) podejrzewam, dlaczego myślimy o bażancie jakby dalej chadzał wyłącznie po sarmackich stołach. Skoro mamy dostęp do kawioru, możemy w każdej chwili skoczyć na sushi lub ramen, albo w formie ciekawostki spróbować strusiny w praktycznie każdym większym mieście, to uwierzcie – bażant nie będzie już takim wyzwaniem.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Każdy obcy to wróg - niebezpieczne dzielnice

W każdym mieście mieszkaniec może wskazać miejsce grozy, gdzie strach spacerować gdy zgasną ostatnie promienie słońca. Nie inaczej jest na Śląsku. Powodów z których do niektórych miejsc śląskich miast przylgnęła łatka dzielnic grozy jest wiele, począwszy od biedy, częstych libacji alkoholowych, a na wysokim odsetku przestępstw kończąc. W niektórych miastach przyczyniły się do tego makabryczne wydarzenia, które po czasie urosły do wielkości legend miejskich, skutecznie odstraszających mieszkańców. Czasem by zebrać baty wystarczy być „obcym” na dzielnicy, wiec jak się nikogo tam nie zna, lub nie idzie się w konkretnym zamiarem odwiedzanie kogoś, lepiej się tam nie zapuszczać. A jak wygląda dziś sytuacja w miejscach grozy oraz gdzie się znajdują? Czy miasta starają się zmienić wizerunek tych miejsc?

więcej

Partnerzy