Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 38/2018

Opowieść psychofana

 Rozmowa na luzie

ilustracja

Obrazy i dźwięki zdominowały środowy (12 września) wieczór w tyskiej galerii StrefArt. Podczas organizowanej tam wystawy staliśmy się świadkami dwóch niezwykłych spowiedzi - muzyka i jego fana.

Choć tytuł spotkania - “Opowieść psychofana” - mogła dla brzmieć dla niektórych dziwnie lub wręcz przerażająco, wszyscy, którzy zdecydowali się w nią zagłębić odkryli zupełnie inny wymiar muzyki - ten nieco bardziej swojski, domowy.
O tym, jak pracuje się z jedną z najlepszych orkiestr w Polsce, opowiedział sam maestro Marek Moś. W swojej rozmowie z Wojciechem Wieczorkiem opowiedział on o historii powstania orkiestry, jej niezbyt przychylnych początkach na wygnaniu, bo poza granicami miasta, a także o tym, jak muzycy znaleźli się ponownie w Tychach. Receptą na sukces, jaka przedstawił dyrygent, stała się nieustanna praca nad samym sobą, ale także nad swoimi współpracownikami, czy bardziej można powiedzieć kolegami muzykami, bo przecież AUKSO to jedna wielka muzyczna rodzina.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  19 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy