W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 37/2018

Mistrzowie propagandy

Premier w Tychach

ilustracja

Od dobrych osiemdziesięciu lat za niedościgłego mistrza propagandy uchodzi Joseph Goebbels. Ale to się może niebawem zmienić. Na rzecz PiS-u. Partia ta rozpoczęła kampanię samorządową w takim stylu, że czy ktoś PiS lubi, czy nie, ręce same składają się do oklasków. Politycy tej partii na emocjach grają po prostu po mistrzowsku.

Było to widać w ubiegłym tygodniu, gdy Tychy, Katowice i kilka sąsiednich gmin odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Witold Bańka. Pokazali, jak zabiega się o głosy wyborców. Aż dziw bierze, że ta sama partia na prezydenta Warszawy wystawiła wiceministra Patryka Jakiego, który z mieszkańcami rozmawia zza żelaznych barierek. Chyba, że to warszawiacy tacy chamscy i niebezpieczni?  Bo w Tychach do premiera mógł podejść każdy. Każdy też, a zwłaszcza dziecko, mógł sobie z nim pstryknąć selfie.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy