W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 37/2018

Barwy kampanii

Wybory samorządowe

ilustracja

Jedni na kampanię mają plan, inni nie. Jak chcą organizować działanie gminy, jeśli z organizacją kampanii nie umieją sobie poradzić?

Kampania wyborcza  dopiero się rozkręca, ale już wiemy, że będzie się działo, oj działo.  Jak na razie swoiste rekordy bije burmistrz Lędzin, Krystyna Wróbel, która wbrew wszystkim oczywistym faktom próbuje udawać, że popiera ją Prawo i Sprawiedliwość. Wbrew faktom, bo partia ta wystawiła w wyborach przeciw niej własnego kandydata,  Janusza Freitaga, który zresztą już cztery lata temu  przegrał z nią nieznacznie.
Niezrażona pani burmistrz zjawia się wszędzie, gdzie zjawi się jakiś znaczący polityk PiS-u, robi z nim sobie fotki i udaje, że bierze udział w działaniach tej partii (piszemy o tym na stronie 3). Patrząc na to, przypomina się  przysłowie „Kowal konia kuje, żaba nogę podstawia”.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy