Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Wiedeń nie chce Sobieskiego

Pomnik? Może dla Częstochowy…

ilustracja

W Polsce pod koniec sierpnia zrobił się szum. W Krakowie stoi pomnik Jana III Sobieskiego, który 12 września miał zostać odsłonięty na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg (skąd Sobieski poprowadził szarżę). Sęk w tym, że Wiedeń właśnie obwieścił, iż pomnika tego nie chce.

Poinformował o tym przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller w swoim oświadczeniu, gdzie napisał: „„Niezbędnym warunkiem wybudowania pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów
i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 roku. Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu”. I to w  zasadzie sprawę niemal załatwia. Sobieski ma w Wiedniu swoją ulicę, swój plac,  swoją kaplicę oraz tablice pamiątkowe w kilku kościołach. Ale pomnik to co innego.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy