Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Wiedeń nie chce Sobieskiego

Pomnik? Może dla Częstochowy…

ilustracja

W Polsce pod koniec sierpnia zrobił się szum. W Krakowie stoi pomnik Jana III Sobieskiego, który 12 września miał zostać odsłonięty na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg (skąd Sobieski poprowadził szarżę). Sęk w tym, że Wiedeń właśnie obwieścił, iż pomnika tego nie chce.

Poinformował o tym przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller w swoim oświadczeniu, gdzie napisał: „„Niezbędnym warunkiem wybudowania pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów
i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 roku. Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu”. I to w  zasadzie sprawę niemal załatwia. Sobieski ma w Wiedniu swoją ulicę, swój plac,  swoją kaplicę oraz tablice pamiątkowe w kilku kościołach. Ale pomnik to co innego.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy