W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Wiedeń nie chce Sobieskiego

Pomnik? Może dla Częstochowy…

ilustracja

W Polsce pod koniec sierpnia zrobił się szum. W Krakowie stoi pomnik Jana III Sobieskiego, który 12 września miał zostać odsłonięty na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg (skąd Sobieski poprowadził szarżę). Sęk w tym, że Wiedeń właśnie obwieścił, iż pomnika tego nie chce.

Poinformował o tym przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller w swoim oświadczeniu, gdzie napisał: „„Niezbędnym warunkiem wybudowania pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów
i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 roku. Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu”. I to w  zasadzie sprawę niemal załatwia. Sobieski ma w Wiedniu swoją ulicę, swój plac,  swoją kaplicę oraz tablice pamiątkowe w kilku kościołach. Ale pomnik to co innego.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy