W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Czytali, ale bryka

Narodowe Czytanie wywołało awanturę. Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze

ilustracja

„Przedwiośnie” jest powieścią, której tegoroczne czytanie odbyło się 8 września w całym kraju, w tym choćby w tyskiej Mediatece. Problem w tym, że trudno powiedzieć, czy jest to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy raczej Andrzeja Dudy. Na polecenie kancelarii premiera w te wybitnej powieści dokonano wielu zmian. Niekoniecznie kosmetycznych, niektóre wypaczają sens dzieła.

Kancelaria prezydenta tłumaczy, że trzeba było dokonać skrótów, tak by  całą powieść dało się publicznie, na głos, przeczytać w jeden dzień.  To ma jakiś sens, więc dokonanie tej, trochę słuchowiskowej adaptacji dzieła zlecono  krytykowi literackiemu Andrzejowi Doboszowi. Dobosz jednak poszedł po bandzie tak, że chociaż jego nazwisko wskazuje na bębnienie – bębnić na potęgę zaczęli literaturoznawcy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy