Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Czytali, ale bryka

Narodowe Czytanie wywołało awanturę. Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze

ilustracja

„Przedwiośnie” jest powieścią, której tegoroczne czytanie odbyło się 8 września w całym kraju, w tym choćby w tyskiej Mediatece. Problem w tym, że trudno powiedzieć, czy jest to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy raczej Andrzeja Dudy. Na polecenie kancelarii premiera w te wybitnej powieści dokonano wielu zmian. Niekoniecznie kosmetycznych, niektóre wypaczają sens dzieła.

Kancelaria prezydenta tłumaczy, że trzeba było dokonać skrótów, tak by  całą powieść dało się publicznie, na głos, przeczytać w jeden dzień.  To ma jakiś sens, więc dokonanie tej, trochę słuchowiskowej adaptacji dzieła zlecono  krytykowi literackiemu Andrzejowi Doboszowi. Dobosz jednak poszedł po bandzie tak, że chociaż jego nazwisko wskazuje na bębnienie – bębnić na potęgę zaczęli literaturoznawcy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy