W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Czytali, ale bryka

Narodowe Czytanie wywołało awanturę. Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze

ilustracja

„Przedwiośnie” jest powieścią, której tegoroczne czytanie odbyło się 8 września w całym kraju, w tym choćby w tyskiej Mediatece. Problem w tym, że trudno powiedzieć, czy jest to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy raczej Andrzeja Dudy. Na polecenie kancelarii premiera w te wybitnej powieści dokonano wielu zmian. Niekoniecznie kosmetycznych, niektóre wypaczają sens dzieła.

Kancelaria prezydenta tłumaczy, że trzeba było dokonać skrótów, tak by  całą powieść dało się publicznie, na głos, przeczytać w jeden dzień.  To ma jakiś sens, więc dokonanie tej, trochę słuchowiskowej adaptacji dzieła zlecono  krytykowi literackiemu Andrzejowi Doboszowi. Dobosz jednak poszedł po bandzie tak, że chociaż jego nazwisko wskazuje na bębnienie – bębnić na potęgę zaczęli literaturoznawcy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy