Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Czytali, ale bryka

Narodowe Czytanie wywołało awanturę. Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze

ilustracja

„Przedwiośnie” jest powieścią, której tegoroczne czytanie odbyło się 8 września w całym kraju, w tym choćby w tyskiej Mediatece. Problem w tym, że trudno powiedzieć, czy jest to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy raczej Andrzeja Dudy. Na polecenie kancelarii premiera w te wybitnej powieści dokonano wielu zmian. Niekoniecznie kosmetycznych, niektóre wypaczają sens dzieła.

Kancelaria prezydenta tłumaczy, że trzeba było dokonać skrótów, tak by  całą powieść dało się publicznie, na głos, przeczytać w jeden dzień.  To ma jakiś sens, więc dokonanie tej, trochę słuchowiskowej adaptacji dzieła zlecono  krytykowi literackiemu Andrzejowi Doboszowi. Dobosz jednak poszedł po bandzie tak, że chociaż jego nazwisko wskazuje na bębnienie – bębnić na potęgę zaczęli literaturoznawcy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy