Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Tygrys w ogródku i inni intruzi

W naszym ogrodzie

ilustracja

W minione wakacje ci spośród nas, którzy lubią spędzać sporo czasu na łonie natury – czy to na leśnych spacerach, czy to w swoim ogródku, dostrzegli żywe istoty, których nigdy wcześniej nie widzieli. Największe zdziwienie wywoływał chyba wyglądający jak osa pająk. W żółto czarne paski. W trawach wisiał na swej nici taki mały tygrys, wywołując strach i zdumienie. Tygrzyk pasiasty – bo tak się ten pająk nazywa – to jeden z dowodów, jak zmienia się nasza przyroda. Jak w naszej faunie i florze pojawiają się gatunki, których nigdy wcześniej tu nie widzieliśmy. Biolodzy nazywają je gatunkami inwazyjnymi. Czasami  samodzielnie zwiększającymi swój zasięg, częściej przywleczonymi przez człowieka.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy