Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Tygrys w ogródku i inni intruzi

W naszym ogrodzie

ilustracja

W minione wakacje ci spośród nas, którzy lubią spędzać sporo czasu na łonie natury – czy to na leśnych spacerach, czy to w swoim ogródku, dostrzegli żywe istoty, których nigdy wcześniej nie widzieli. Największe zdziwienie wywoływał chyba wyglądający jak osa pająk. W żółto czarne paski. W trawach wisiał na swej nici taki mały tygrys, wywołując strach i zdumienie. Tygrzyk pasiasty – bo tak się ten pająk nazywa – to jeden z dowodów, jak zmienia się nasza przyroda. Jak w naszej faunie i florze pojawiają się gatunki, których nigdy wcześniej tu nie widzieliśmy. Biolodzy nazywają je gatunkami inwazyjnymi. Czasami  samodzielnie zwiększającymi swój zasięg, częściej przywleczonymi przez człowieka.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy