W numerze

Wydanie
Numer 37/2018

Tygrys w ogródku i inni intruzi

W naszym ogrodzie

ilustracja

W minione wakacje ci spośród nas, którzy lubią spędzać sporo czasu na łonie natury – czy to na leśnych spacerach, czy to w swoim ogródku, dostrzegli żywe istoty, których nigdy wcześniej nie widzieli. Największe zdziwienie wywoływał chyba wyglądający jak osa pająk. W żółto czarne paski. W trawach wisiał na swej nici taki mały tygrys, wywołując strach i zdumienie. Tygrzyk pasiasty – bo tak się ten pająk nazywa – to jeden z dowodów, jak zmienia się nasza przyroda. Jak w naszej faunie i florze pojawiają się gatunki, których nigdy wcześniej tu nie widzieliśmy. Biolodzy nazywają je gatunkami inwazyjnymi. Czasami  samodzielnie zwiększającymi swój zasięg, częściej przywleczonymi przez człowieka.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy