W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 37/2018

Organowa jesień latem

Bieruń

ilustracja

Chociaż nie jest tak sławna, jak Śląska Jesień Gitarowa – która już w przyszłym miesiącu zagości w Tychach –to i ona, Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim ma swoich wiernych fanów. Właśnie rozpoczęła się 19. jej edycja, trochę wbrew nazwie, bo przecież wciąż mamy lato. Festiwal potrwa, tradycyjnie, do  ostatniej  niedzieli października. Przez osiem kolejnych niedziel muzyka organowa,  w wykonaniu wirtuozów tego instrumentu, czasem ze śpiewem, a czasem w towarzystwie innych instrumentów (skrzypce, flet, puzon) – brzmi w kolejnych kościołach  tego powiatu. Również repertuar jest różnorodny, od renesansu po utwory współczesne.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy