W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 37/2018

Wspomnienie tamtego meczu

Gdy GKS Tychy był Stadionami Świata

ilustracja

Tylko raz, 42 lata temu, wielka piłka zawitała do Tychów i ich najbliższych okolic. Chociaż i tak tylko pośrednio, bo GKS Tychy swój pucharowy mecz z jednym z najmocniejszych klubów Europy rozegrał nie na swojej murawie przy Engelsa (obecnie Edukacji) lecz na Stadionie Śląskim. A rywalem był FC Köln, jeden z najlepszych klubów w Europie.

Nim jednak do tego doszło, Tychy rzutem na taśmę zdobyły wicemistrzostwo Polski. Rzutem na taśmę, bo gdy komentatorzy radiowi i telewizyjni ogłaszali, że na skutek zwycięstwa Wisły Kraków i remisu GKS-u Tychy wicemistrzem jest Wisła, oba mecze się już niby skończyły. Niby, bo w Tychach w ostatnich sekundach meczu sędzia podyktował rzut karny. I gdy w Krakowie wybuchła radość, Roman Ogaza ustawiał skupiony piłkę na „jedenastce”. Kilkadziesiąt sekund później euforia wybuchła na stadionie tyskim, a komentatorzy musieli prostować swoje wcześniejsze doniesienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy