W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 37/2018

Wspomnienie tamtego meczu

Gdy GKS Tychy był Stadionami Świata

ilustracja

Tylko raz, 42 lata temu, wielka piłka zawitała do Tychów i ich najbliższych okolic. Chociaż i tak tylko pośrednio, bo GKS Tychy swój pucharowy mecz z jednym z najmocniejszych klubów Europy rozegrał nie na swojej murawie przy Engelsa (obecnie Edukacji) lecz na Stadionie Śląskim. A rywalem był FC Köln, jeden z najlepszych klubów w Europie.

Nim jednak do tego doszło, Tychy rzutem na taśmę zdobyły wicemistrzostwo Polski. Rzutem na taśmę, bo gdy komentatorzy radiowi i telewizyjni ogłaszali, że na skutek zwycięstwa Wisły Kraków i remisu GKS-u Tychy wicemistrzem jest Wisła, oba mecze się już niby skończyły. Niby, bo w Tychach w ostatnich sekundach meczu sędzia podyktował rzut karny. I gdy w Krakowie wybuchła radość, Roman Ogaza ustawiał skupiony piłkę na „jedenastce”. Kilkadziesiąt sekund później euforia wybuchła na stadionie tyskim, a komentatorzy musieli prostować swoje wcześniejsze doniesienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy