Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 37/2018

Wspomnienie tamtego meczu

Gdy GKS Tychy był Stadionami Świata

ilustracja

Tylko raz, 42 lata temu, wielka piłka zawitała do Tychów i ich najbliższych okolic. Chociaż i tak tylko pośrednio, bo GKS Tychy swój pucharowy mecz z jednym z najmocniejszych klubów Europy rozegrał nie na swojej murawie przy Engelsa (obecnie Edukacji) lecz na Stadionie Śląskim. A rywalem był FC Köln, jeden z najlepszych klubów w Europie.

Nim jednak do tego doszło, Tychy rzutem na taśmę zdobyły wicemistrzostwo Polski. Rzutem na taśmę, bo gdy komentatorzy radiowi i telewizyjni ogłaszali, że na skutek zwycięstwa Wisły Kraków i remisu GKS-u Tychy wicemistrzem jest Wisła, oba mecze się już niby skończyły. Niby, bo w Tychach w ostatnich sekundach meczu sędzia podyktował rzut karny. I gdy w Krakowie wybuchła radość, Roman Ogaza ustawiał skupiony piłkę na „jedenastce”. Kilkadziesiąt sekund później euforia wybuchła na stadionie tyskim, a komentatorzy musieli prostować swoje wcześniejsze doniesienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy