Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 37/2018

Wspomnienie tamtego meczu

Gdy GKS Tychy był Stadionami Świata

ilustracja

Tylko raz, 42 lata temu, wielka piłka zawitała do Tychów i ich najbliższych okolic. Chociaż i tak tylko pośrednio, bo GKS Tychy swój pucharowy mecz z jednym z najmocniejszych klubów Europy rozegrał nie na swojej murawie przy Engelsa (obecnie Edukacji) lecz na Stadionie Śląskim. A rywalem był FC Köln, jeden z najlepszych klubów w Europie.

Nim jednak do tego doszło, Tychy rzutem na taśmę zdobyły wicemistrzostwo Polski. Rzutem na taśmę, bo gdy komentatorzy radiowi i telewizyjni ogłaszali, że na skutek zwycięstwa Wisły Kraków i remisu GKS-u Tychy wicemistrzem jest Wisła, oba mecze się już niby skończyły. Niby, bo w Tychach w ostatnich sekundach meczu sędzia podyktował rzut karny. I gdy w Krakowie wybuchła radość, Roman Ogaza ustawiał skupiony piłkę na „jedenastce”. Kilkadziesiąt sekund później euforia wybuchła na stadionie tyskim, a komentatorzy musieli prostować swoje wcześniejsze doniesienia.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  12 września 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy