W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 32/33/2018

Obawy i nadzieje

Bieruń • Powstanie Centrum Logistyczne?

ilustracja

Bieruń ma szansę na 1.200 nowych miejsc pracy, 4 mln złotych ze sprzedaży gruntów i 3-4 mln złotych wpływów rocznie z tytułu podatku od nieruchomości. Pierwsze kroki w tej sprawie podjęto 19 lipca, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, kiedy to radni wyrazili zgodę na zbycie nieruchomości gruntowych położonych przy ulicy Oświęcimskiej.

Decyzja radnych otworzyła drogę do powstania w tym miejscu centrum logistycznego, a jednocześnie wywołała niepokój mieszkańców obawiających się 180 ciężarówek, 19 aut dostawczych i 600 aut osobowych, wjeżdżających codziennie na tereny tego centrum.

Aby rozwiać obawy mieszkańców oraz udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień, w poniedziałek 30 lipca zorganizowano spotkanie w kinoteatrze „Jutrzenka”, podczas którego przedstawiciele inwestora zaprezentowali założenia planowanej inwestycji oraz odpowiadali na pytania mieszkańców.
Na początku zebrania burmistrz Bierunia Krystian Grzesica oraz Łukasz Odelga naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości przedstawili genezę wspomnianych zamierzeń inwestycyjnych. Dowiedzieliśmy się, że tereny, położone pomiędzy ulicą Oświęcimską a tzw. „torem prób” FCA, rozdrobnione własnościowo, mają wreszcie szanse znaleźć się w jednym ręku i zostać wykorzystane pod budownictwo produkcyjno-usługowe. Na taki finał właściciele gruntów oraz miasto czekali prawie 20 lat.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy