W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 32/33/2018

Obawy i nadzieje

Bieruń • Powstanie Centrum Logistyczne?

ilustracja

Bieruń ma szansę na 1.200 nowych miejsc pracy, 4 mln złotych ze sprzedaży gruntów i 3-4 mln złotych wpływów rocznie z tytułu podatku od nieruchomości. Pierwsze kroki w tej sprawie podjęto 19 lipca, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, kiedy to radni wyrazili zgodę na zbycie nieruchomości gruntowych położonych przy ulicy Oświęcimskiej.

Decyzja radnych otworzyła drogę do powstania w tym miejscu centrum logistycznego, a jednocześnie wywołała niepokój mieszkańców obawiających się 180 ciężarówek, 19 aut dostawczych i 600 aut osobowych, wjeżdżających codziennie na tereny tego centrum.

Aby rozwiać obawy mieszkańców oraz udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień, w poniedziałek 30 lipca zorganizowano spotkanie w kinoteatrze „Jutrzenka”, podczas którego przedstawiciele inwestora zaprezentowali założenia planowanej inwestycji oraz odpowiadali na pytania mieszkańców.
Na początku zebrania burmistrz Bierunia Krystian Grzesica oraz Łukasz Odelga naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości przedstawili genezę wspomnianych zamierzeń inwestycyjnych. Dowiedzieliśmy się, że tereny, położone pomiędzy ulicą Oświęcimską a tzw. „torem prób” FCA, rozdrobnione własnościowo, mają wreszcie szanse znaleźć się w jednym ręku i zostać wykorzystane pod budownictwo produkcyjno-usługowe. Na taki finał właściciele gruntów oraz miasto czekali prawie 20 lat.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy