Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 32/33/2018

Obawy i nadzieje

Bieruń • Powstanie Centrum Logistyczne?

ilustracja

Bieruń ma szansę na 1.200 nowych miejsc pracy, 4 mln złotych ze sprzedaży gruntów i 3-4 mln złotych wpływów rocznie z tytułu podatku od nieruchomości. Pierwsze kroki w tej sprawie podjęto 19 lipca, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, kiedy to radni wyrazili zgodę na zbycie nieruchomości gruntowych położonych przy ulicy Oświęcimskiej.

Decyzja radnych otworzyła drogę do powstania w tym miejscu centrum logistycznego, a jednocześnie wywołała niepokój mieszkańców obawiających się 180 ciężarówek, 19 aut dostawczych i 600 aut osobowych, wjeżdżających codziennie na tereny tego centrum.

Aby rozwiać obawy mieszkańców oraz udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień, w poniedziałek 30 lipca zorganizowano spotkanie w kinoteatrze „Jutrzenka”, podczas którego przedstawiciele inwestora zaprezentowali założenia planowanej inwestycji oraz odpowiadali na pytania mieszkańców.
Na początku zebrania burmistrz Bierunia Krystian Grzesica oraz Łukasz Odelga naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości przedstawili genezę wspomnianych zamierzeń inwestycyjnych. Dowiedzieliśmy się, że tereny, położone pomiędzy ulicą Oświęcimską a tzw. „torem prób” FCA, rozdrobnione własnościowo, mają wreszcie szanse znaleźć się w jednym ręku i zostać wykorzystane pod budownictwo produkcyjno-usługowe. Na taki finał właściciele gruntów oraz miasto czekali prawie 20 lat.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy