Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

99 rocznica I Powstania Śląskiego

Tychy • Walczyli za naszą niepodległość

ilustracja

Wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku na terenie dzisiejszych Tychów są uznawane za te które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie. Od tego wydarzenia minęło 99 lat. Przypominają o tym pomniki i pamiątkowe tablice. Znacznie ważniejsza jest jednak pamięć i świadomość historii naszego regionu wśród jego mieszkańców. Dlatego warto przypominać te ważne momenty historii Śląska.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. i objęło tereny powiatu rybnickiego i pszczyńskiego oraz część okręgu przemysłowego. Na jego czele stanął śląski działacz polityczny Alfons Zgrzebniok, który wraz ze swoim sztabem przebywał
w Sosnowcu.
Celem tego spontanicznego zrywu było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. I choć powstanie upadło po 10 dniach, przygotowało grunt pod kolejne dwa zrywy powstańcze w następnych latach.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Nie uzyskał jej jednak Górny Śląsk, który w dalszym ciągu znajdował się pod okupacją niemiecką. Sytuacja tu była bardzo napięta. Ludność polska na Śląsku dążyła do przejęcia jak największej części administracji i władzy. Powstawało wiele organizacji, organizowano także wielotysięczne wiece. Wojska niemieckie starały się ukrócić tę działalność, szykanując, aresztując i prześladując Polaków. Wkrótce zabroniono zwoływania wieców i wprowadzono godzinę policyjną. Zniesiono także prawo do nietykalności osobistej.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy