W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

99 rocznica I Powstania Śląskiego

Tychy • Walczyli za naszą niepodległość

ilustracja

Wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku na terenie dzisiejszych Tychów są uznawane za te które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie. Od tego wydarzenia minęło 99 lat. Przypominają o tym pomniki i pamiątkowe tablice. Znacznie ważniejsza jest jednak pamięć i świadomość historii naszego regionu wśród jego mieszkańców. Dlatego warto przypominać te ważne momenty historii Śląska.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. i objęło tereny powiatu rybnickiego i pszczyńskiego oraz część okręgu przemysłowego. Na jego czele stanął śląski działacz polityczny Alfons Zgrzebniok, który wraz ze swoim sztabem przebywał
w Sosnowcu.
Celem tego spontanicznego zrywu było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. I choć powstanie upadło po 10 dniach, przygotowało grunt pod kolejne dwa zrywy powstańcze w następnych latach.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Nie uzyskał jej jednak Górny Śląsk, który w dalszym ciągu znajdował się pod okupacją niemiecką. Sytuacja tu była bardzo napięta. Ludność polska na Śląsku dążyła do przejęcia jak największej części administracji i władzy. Powstawało wiele organizacji, organizowano także wielotysięczne wiece. Wojska niemieckie starały się ukrócić tę działalność, szykanując, aresztując i prześladując Polaków. Wkrótce zabroniono zwoływania wieców i wprowadzono godzinę policyjną. Zniesiono także prawo do nietykalności osobistej.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy