W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

99 rocznica I Powstania Śląskiego

Tychy • Walczyli za naszą niepodległość

ilustracja

Wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku na terenie dzisiejszych Tychów są uznawane za te które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie. Od tego wydarzenia minęło 99 lat. Przypominają o tym pomniki i pamiątkowe tablice. Znacznie ważniejsza jest jednak pamięć i świadomość historii naszego regionu wśród jego mieszkańców. Dlatego warto przypominać te ważne momenty historii Śląska.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. i objęło tereny powiatu rybnickiego i pszczyńskiego oraz część okręgu przemysłowego. Na jego czele stanął śląski działacz polityczny Alfons Zgrzebniok, który wraz ze swoim sztabem przebywał
w Sosnowcu.
Celem tego spontanicznego zrywu było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. I choć powstanie upadło po 10 dniach, przygotowało grunt pod kolejne dwa zrywy powstańcze w następnych latach.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Nie uzyskał jej jednak Górny Śląsk, który w dalszym ciągu znajdował się pod okupacją niemiecką. Sytuacja tu była bardzo napięta. Ludność polska na Śląsku dążyła do przejęcia jak największej części administracji i władzy. Powstawało wiele organizacji, organizowano także wielotysięczne wiece. Wojska niemieckie starały się ukrócić tę działalność, szykanując, aresztując i prześladując Polaków. Wkrótce zabroniono zwoływania wieców i wprowadzono godzinę policyjną. Zniesiono także prawo do nietykalności osobistej.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy