Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Frekwencja podczas wyborów samorządowych wyniesie

W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Tajemnice Uralu

Podróże Danuty Wencel

ilustracja

Tegoroczny lipiec w Rosji tego roku upłynął pod znakiem Mundialu i setnej rocznicy zamordowania rodziny Romanowów w Jekaterynburgu. Do tego można dodać jeszcze jedną, okrągłą rocznicę - 300-lecia powstania miasta Polewskoy i działającego tam Zakładu Rur Stalowych (obecnie Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompania).

Dwa lata temu odwiedziłam w Polewskoy koło Jekaterynburga rosyjskich przyjaciół, których poznałam w Egipcie - Marinę i Olega Owczennikow. Dołączyła do mnie wówczas koleżanka Barbara Frankiewicz, artystka malarka, tyszanka mieszkająca w Krakowie.

Podczas tamtej eskapady i poznawania środkowego Uralu, przez który przebiega granica Europa-Azja, spotykałyśmy wspaniałych ludzi, m.in. doradcę mera Polewskoy Elmirę Gienadiewną Samokhinę. Poprosiła, aby znaleźć miasto partnerskie w Polsce. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zadeklarował taką współpracę.
Przy okazji powstał też pomysł zorganizowania pleneru malarskiego w okolicach Polewskoy. Barbara znalazła dwoje malarzy chętnych na wyjazd w nieznane, Joannę Banek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Tomasza Awdziejczyka z Warszawy, wiceprezesa Związku Słowian. Mieli realizować projekt „Dialog wież”.
Gdy dotarło oficjalne zaproszenie od mera Polewskoy na obchody 300-lecia miasta, nie było problemu z otrzymaniem bezpłatnych wiz w konsulacie Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Z listem gratulacyjnym od burmistrza Pszczyny i walizą pełną podarków, bez których nie ma co ruszać, udałam się w podróż. Nie było oberwania chmury, nie spóźnił się pociąg do Warszawy i samolot Aerofłotu odleciał o czasie.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy