Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Tajemnice Uralu

Podróże Danuty Wencel

ilustracja

Tegoroczny lipiec w Rosji tego roku upłynął pod znakiem Mundialu i setnej rocznicy zamordowania rodziny Romanowów w Jekaterynburgu. Do tego można dodać jeszcze jedną, okrągłą rocznicę - 300-lecia powstania miasta Polewskoy i działającego tam Zakładu Rur Stalowych (obecnie Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompania).

Dwa lata temu odwiedziłam w Polewskoy koło Jekaterynburga rosyjskich przyjaciół, których poznałam w Egipcie - Marinę i Olega Owczennikow. Dołączyła do mnie wówczas koleżanka Barbara Frankiewicz, artystka malarka, tyszanka mieszkająca w Krakowie.

Podczas tamtej eskapady i poznawania środkowego Uralu, przez który przebiega granica Europa-Azja, spotykałyśmy wspaniałych ludzi, m.in. doradcę mera Polewskoy Elmirę Gienadiewną Samokhinę. Poprosiła, aby znaleźć miasto partnerskie w Polsce. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zadeklarował taką współpracę.
Przy okazji powstał też pomysł zorganizowania pleneru malarskiego w okolicach Polewskoy. Barbara znalazła dwoje malarzy chętnych na wyjazd w nieznane, Joannę Banek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Tomasza Awdziejczyka z Warszawy, wiceprezesa Związku Słowian. Mieli realizować projekt „Dialog wież”.
Gdy dotarło oficjalne zaproszenie od mera Polewskoy na obchody 300-lecia miasta, nie było problemu z otrzymaniem bezpłatnych wiz w konsulacie Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Z listem gratulacyjnym od burmistrza Pszczyny i walizą pełną podarków, bez których nie ma co ruszać, udałam się w podróż. Nie było oberwania chmury, nie spóźnił się pociąg do Warszawy i samolot Aerofłotu odleciał o czasie.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy