W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Tajemnice Uralu

Podróże Danuty Wencel

ilustracja

Tegoroczny lipiec w Rosji tego roku upłynął pod znakiem Mundialu i setnej rocznicy zamordowania rodziny Romanowów w Jekaterynburgu. Do tego można dodać jeszcze jedną, okrągłą rocznicę - 300-lecia powstania miasta Polewskoy i działającego tam Zakładu Rur Stalowych (obecnie Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompania).

Dwa lata temu odwiedziłam w Polewskoy koło Jekaterynburga rosyjskich przyjaciół, których poznałam w Egipcie - Marinę i Olega Owczennikow. Dołączyła do mnie wówczas koleżanka Barbara Frankiewicz, artystka malarka, tyszanka mieszkająca w Krakowie.

Podczas tamtej eskapady i poznawania środkowego Uralu, przez który przebiega granica Europa-Azja, spotykałyśmy wspaniałych ludzi, m.in. doradcę mera Polewskoy Elmirę Gienadiewną Samokhinę. Poprosiła, aby znaleźć miasto partnerskie w Polsce. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zadeklarował taką współpracę.
Przy okazji powstał też pomysł zorganizowania pleneru malarskiego w okolicach Polewskoy. Barbara znalazła dwoje malarzy chętnych na wyjazd w nieznane, Joannę Banek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Tomasza Awdziejczyka z Warszawy, wiceprezesa Związku Słowian. Mieli realizować projekt „Dialog wież”.
Gdy dotarło oficjalne zaproszenie od mera Polewskoy na obchody 300-lecia miasta, nie było problemu z otrzymaniem bezpłatnych wiz w konsulacie Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Z listem gratulacyjnym od burmistrza Pszczyny i walizą pełną podarków, bez których nie ma co ruszać, udałam się w podróż. Nie było oberwania chmury, nie spóźnił się pociąg do Warszawy i samolot Aerofłotu odleciał o czasie.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy