Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Przeglądasz:

Numer 21/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Czas na mundial!

To już w czwartek! Meczem Kataru z Nigerią zainaugurowany zostanie tyski rozdział piłkarskich MŚ do lat 20. Przed nami dwa tygodnie pełne emocji.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Pusty koszyk za stówę

Pietruszka kosztuje na tyskim targu 22 złote! W marketach podobnie. Makrela wędzona, która jeszcze jesienią była w Auchanie w promocji za 9,99, teraz jest w tej promocji za 15 złotych. Nie wiem, o co oni w komunikatach rządowych opierają te wskaźniki inflacji, ale w moich tyskich zakupach inflacja w ciągu ostatniego roku wyniosła jakieś 30-50%!!

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Dużo z nas pójdzie na wybory do europarlamentu

Wybory już tuż, tuż a politycy, niezależnie od opcji, nawołują by się na wybory udać tłumnie i chyba nawoływania jest skuteczne, bo jeśli wierzyć ostatniemu sondażowi CBOS-u, dotyczącego frekwencji, na najbliższych wyborach europarlamentarnych możemy się spodziewać wręcz istnego oblężenia, bo do urn ma pójść nawet 40 procent obywateli.  Inne sondaże mówią nawet o ponad 50%.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Nie skończyło się na czarnych koszulkach - protest fizjoterapeutów się zaostrzył

Fizjoterapeuci protestują już od początku maja, ale ich protest chyba nie zrobił większego wrażenia na ministrze zdrowia. Ani oddawanie krwi, ani formuła strajku włoskiego nie przybliżyła protestujących do realizacji ich postulatów, czyli podwyżek płac dla fizjoterapeutów i zmian w wycenie świadczeń przez NFZ.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Marzenia PROCENTUJĄ

Z Maciejem Bladą rozmawia Dariusz Dyrda

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Święto Matki na przestrzeni wieków

Zbliża się święto matki - dzień w którym chcemy docenić trud, jakim jest macierzyństwo. I za ten trud podziękować. Kto zastanawia się jednak, za co tak naprawdę? Bo przecież nie tylko za dar życia. I nie za dar od boga dla mamy. Bo przecież prezent nie dziękuje obdarowanemu. Za co więc mamie należą się słowa uznania i szacunek?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Co kraj to obyczaj

W tym dniu matki obdarowywane są zazwyczaj kwiatami, czekoladkami, ale są zakątki świata gdzie ludzie inaczej celebrują to święto.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Tata kontra mama

Wszystkie kobiety które są mamami wiedzą, że macierzyństwo to nie tylko radość, a przede wszystkim ciężka praca i mnóstwo wyrzeczeń. Bo bycie mamą nijak nie przypomina życia z reklam pampersów, gdzie widzimy tylko uśmiechnięte mamusie
i roześmiane bobaski.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Populacja smutnych mam

Coraz częściej z relacji matek o macierzyństwie przedziera się smutek, frustracja, rozczarowanie - te emocje tkwiły w matkach od zawsze, ale teraz coraz więcej przyznaje się do tych odczuć otwarcie. Czemu nie mówiły o tym wcześniej? Ponieważ wstydziły się swojej bezsilności i tego jak czasem bardzo sobie nie radzą w nowej roli.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

LOGOS FEST – Festiwal Słowa

Miniony tydzień był bardzo intensywny dla miłośników słowa, którzy od środy do niedzieli przeżywali swoje święto. LOGOS FEST, bo o nim mowa, rokrocznie daje okazję do tego, aby pochylić się nad słowem, docenić jego piękno, a co najważniejsze doświadczyć, wraz ze światowej sławy artystami, którzy właśnie w tych dniach zjeżdżają się do Tychów, tego, co pozostawili po sobie inni twórcy. I czerpać z tego garściami.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Husaria strzelała w Lędzinach

W drugą niedzielę maja lędziński poligon wojskowy Wopienka, mimo, że od lat nie ma tam wojska, znów rozbrzmiał wojennymi manewrami. Niemal 300 zwolenników militariów spotkało się, żeby stoczyć bitwę, w ramach operacji JURIJ 4 GNIEW SASHY.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 21/2019

Bażant dla każdego

Kiedyś podawany jako rarytas przeszedł długą i trudną drogę kulinarną, żeby po wielu latach znów wrócić do naszego menu. Znów jako rarytas. Zdaję sobie sprawę z tego, że bażant traktowany jest jako zbyt wyrafinowany, trudno dostępny
i drogi przysmak – usłyszałam nawet, że wręcz „pretensjonalny”.

więcej

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy