Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Zabrzańscy kardiochirurdzy dołączyli do światowej elity

Region • Pierwsze wszczepienie sztucznego serca w Polsce

ilustracja

15 sierpnia 1985 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wówczas jeszcze Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadził pierwszy przeszczep serca. Niemal w 33. rocznicę tamtego wydarzenia, w miniony czwartek zabrzańscy kardiochirurdzy na konferencji prasowej pochwalili się kolejnym krokiem milowym zapisanym w historii polskiej transplantologii – pierwszym w Polsce wszczepieniem całkowicie implantowanego sztucznego serca.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, przez lata, które dzielą zabrzański szpital od pierwszego przeszczepu do dzisiaj, wiele się zmieniło. W ubiegłym roku tylko w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 45 przeczepień serca (w całej Polsce 98), a w tym roku, do sierpnia, przeprowadzono tu już 43 takie operacje.
- Dzisiaj nasz ośrodek jest wieloprofilowym, bardzo nowoczesnym szpitalem, który realizuje program leczenia krańcowej niewydolności serca i płuc. W dotychczasowej działalności brakowało nam tylko jednego – całkowicie sztucznego serca, które 4 lipca zaimplantowaliśmy u 66-letniego pacjenta– mówił prof. Piotr Przybyłowski.
Jak tłumaczył w czasie konferencji idea sztucznego serca nie jest nowa. Pierwszy grant Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, mający doprowadzić do powstania całkowicie implantowalnego sztucznego serca to koniec lat 60-tych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy