W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Zabrzańscy kardiochirurdzy dołączyli do światowej elity

Region • Pierwsze wszczepienie sztucznego serca w Polsce

ilustracja

15 sierpnia 1985 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wówczas jeszcze Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadził pierwszy przeszczep serca. Niemal w 33. rocznicę tamtego wydarzenia, w miniony czwartek zabrzańscy kardiochirurdzy na konferencji prasowej pochwalili się kolejnym krokiem milowym zapisanym w historii polskiej transplantologii – pierwszym w Polsce wszczepieniem całkowicie implantowanego sztucznego serca.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, przez lata, które dzielą zabrzański szpital od pierwszego przeszczepu do dzisiaj, wiele się zmieniło. W ubiegłym roku tylko w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 45 przeczepień serca (w całej Polsce 98), a w tym roku, do sierpnia, przeprowadzono tu już 43 takie operacje.
- Dzisiaj nasz ośrodek jest wieloprofilowym, bardzo nowoczesnym szpitalem, który realizuje program leczenia krańcowej niewydolności serca i płuc. W dotychczasowej działalności brakowało nam tylko jednego – całkowicie sztucznego serca, które 4 lipca zaimplantowaliśmy u 66-letniego pacjenta– mówił prof. Piotr Przybyłowski.
Jak tłumaczył w czasie konferencji idea sztucznego serca nie jest nowa. Pierwszy grant Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, mający doprowadzić do powstania całkowicie implantowalnego sztucznego serca to koniec lat 60-tych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy