Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Zabrzańscy kardiochirurdzy dołączyli do światowej elity

Region • Pierwsze wszczepienie sztucznego serca w Polsce

ilustracja

15 sierpnia 1985 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wówczas jeszcze Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadził pierwszy przeszczep serca. Niemal w 33. rocznicę tamtego wydarzenia, w miniony czwartek zabrzańscy kardiochirurdzy na konferencji prasowej pochwalili się kolejnym krokiem milowym zapisanym w historii polskiej transplantologii – pierwszym w Polsce wszczepieniem całkowicie implantowanego sztucznego serca.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, przez lata, które dzielą zabrzański szpital od pierwszego przeszczepu do dzisiaj, wiele się zmieniło. W ubiegłym roku tylko w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 45 przeczepień serca (w całej Polsce 98), a w tym roku, do sierpnia, przeprowadzono tu już 43 takie operacje.
- Dzisiaj nasz ośrodek jest wieloprofilowym, bardzo nowoczesnym szpitalem, który realizuje program leczenia krańcowej niewydolności serca i płuc. W dotychczasowej działalności brakowało nam tylko jednego – całkowicie sztucznego serca, które 4 lipca zaimplantowaliśmy u 66-letniego pacjenta– mówił prof. Piotr Przybyłowski.
Jak tłumaczył w czasie konferencji idea sztucznego serca nie jest nowa. Pierwszy grant Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, mający doprowadzić do powstania całkowicie implantowalnego sztucznego serca to koniec lat 60-tych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy