W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Zabrzańscy kardiochirurdzy dołączyli do światowej elity

Region • Pierwsze wszczepienie sztucznego serca w Polsce

ilustracja

15 sierpnia 1985 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wówczas jeszcze Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadził pierwszy przeszczep serca. Niemal w 33. rocznicę tamtego wydarzenia, w miniony czwartek zabrzańscy kardiochirurdzy na konferencji prasowej pochwalili się kolejnym krokiem milowym zapisanym w historii polskiej transplantologii – pierwszym w Polsce wszczepieniem całkowicie implantowanego sztucznego serca.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, przez lata, które dzielą zabrzański szpital od pierwszego przeszczepu do dzisiaj, wiele się zmieniło. W ubiegłym roku tylko w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 45 przeczepień serca (w całej Polsce 98), a w tym roku, do sierpnia, przeprowadzono tu już 43 takie operacje.
- Dzisiaj nasz ośrodek jest wieloprofilowym, bardzo nowoczesnym szpitalem, który realizuje program leczenia krańcowej niewydolności serca i płuc. W dotychczasowej działalności brakowało nam tylko jednego – całkowicie sztucznego serca, które 4 lipca zaimplantowaliśmy u 66-letniego pacjenta– mówił prof. Piotr Przybyłowski.
Jak tłumaczył w czasie konferencji idea sztucznego serca nie jest nowa. Pierwszy grant Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, mający doprowadzić do powstania całkowicie implantowalnego sztucznego serca to koniec lat 60-tych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy