Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Frekwencja podczas wyborów samorządowych wyniesie

W numerze

Wydanie
Numer 32/33/2018

Zabrzańscy kardiochirurdzy dołączyli do światowej elity

Region • Pierwsze wszczepienie sztucznego serca w Polsce

ilustracja

15 sierpnia 1985 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wówczas jeszcze Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadził pierwszy przeszczep serca. Niemal w 33. rocznicę tamtego wydarzenia, w miniony czwartek zabrzańscy kardiochirurdzy na konferencji prasowej pochwalili się kolejnym krokiem milowym zapisanym w historii polskiej transplantologii – pierwszym w Polsce wszczepieniem całkowicie implantowanego sztucznego serca.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, przez lata, które dzielą zabrzański szpital od pierwszego przeszczepu do dzisiaj, wiele się zmieniło. W ubiegłym roku tylko w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 45 przeczepień serca (w całej Polsce 98), a w tym roku, do sierpnia, przeprowadzono tu już 43 takie operacje.
- Dzisiaj nasz ośrodek jest wieloprofilowym, bardzo nowoczesnym szpitalem, który realizuje program leczenia krańcowej niewydolności serca i płuc. W dotychczasowej działalności brakowało nam tylko jednego – całkowicie sztucznego serca, które 4 lipca zaimplantowaliśmy u 66-letniego pacjenta– mówił prof. Piotr Przybyłowski.
Jak tłumaczył w czasie konferencji idea sztucznego serca nie jest nowa. Pierwszy grant Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, mający doprowadzić do powstania całkowicie implantowalnego sztucznego serca to koniec lat 60-tych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  8 sierpnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy