Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 30/2018

Przy kawie o ważnych sprawach

Tychy • Kawiarnia Obywatelska na os. „A”

ilustracja

Czy budowa społeczeństwa obywatelskiego jest w Polsce w ogóle możliwa? Tak, jeśli zaczniemy od podstaw. Jak to robić, od lat pokazuje fundacja FRES (Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, oddział w Tychach). Jednym z ciekawszych projektów jest druga odsłona Kawiarni Obywatelskiej osiedla „A”, która odbyła się 19 lipca 2018 roku w przyjaznym otoczeniu kawiarenki GKS przy ul. Andersa.

W trakcie spotkania mieszkańcy mogli oko w oko porozmawiać zarówno z przedstawicielami Urzędu Miasta, jak i służb mundurowych – policji i straży miejskiej.  W debacie brał także udział radny Sławomir Sobociński.

Kawiarnia Obywatelska na osiedlu „A” jest realizowana w ramach projektu „Nasza społeczność”. FRES znany jest mieszkańcom dzielnicy przede wszystkim za sprawą zaangażowania w aktywizację seniorów. Powstała strefa seniora, gdzie odbywają się m. in. turnieje szachowe na wysokim poziomie. Aktywizacja – widoczna na co dzień, ale także podczas festynów – powoli przynosi owoce. Jej kolejną twarzą, tym razem skierowaną do wszystkich mieszkańców osiedla, jest właśnie Kawiarnia Obywatelska.
Takie spotkania w „kawiarni” są metodą nastawioną na dialog, który sam w sobie jest celem wydarzenia. Jest to nieformalne spotkanie, podczas którego kilku lub kilkunastu uczestników dyskutuje między sobą na ważny dla nich temat. Obowiązują otwartość, akceptacja, ciekawość cudzego punktu widzenia i zwięzłość wedle zasady: mów szczerze i z głębi serca, ale nie przedłużaj bez potrzeby. Ponieważ palących spraw na osiedlu „A” nie brakuje, dyskusje były żywiołowe i szczere, ale i konstruktywne.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  25 lipca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy