Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 30/2018

Przy kawie o ważnych sprawach

Tychy • Kawiarnia Obywatelska na os. „A”

ilustracja

Czy budowa społeczeństwa obywatelskiego jest w Polsce w ogóle możliwa? Tak, jeśli zaczniemy od podstaw. Jak to robić, od lat pokazuje fundacja FRES (Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, oddział w Tychach). Jednym z ciekawszych projektów jest druga odsłona Kawiarni Obywatelskiej osiedla „A”, która odbyła się 19 lipca 2018 roku w przyjaznym otoczeniu kawiarenki GKS przy ul. Andersa.

W trakcie spotkania mieszkańcy mogli oko w oko porozmawiać zarówno z przedstawicielami Urzędu Miasta, jak i służb mundurowych – policji i straży miejskiej.  W debacie brał także udział radny Sławomir Sobociński.

Kawiarnia Obywatelska na osiedlu „A” jest realizowana w ramach projektu „Nasza społeczność”. FRES znany jest mieszkańcom dzielnicy przede wszystkim za sprawą zaangażowania w aktywizację seniorów. Powstała strefa seniora, gdzie odbywają się m. in. turnieje szachowe na wysokim poziomie. Aktywizacja – widoczna na co dzień, ale także podczas festynów – powoli przynosi owoce. Jej kolejną twarzą, tym razem skierowaną do wszystkich mieszkańców osiedla, jest właśnie Kawiarnia Obywatelska.
Takie spotkania w „kawiarni” są metodą nastawioną na dialog, który sam w sobie jest celem wydarzenia. Jest to nieformalne spotkanie, podczas którego kilku lub kilkunastu uczestników dyskutuje między sobą na ważny dla nich temat. Obowiązują otwartość, akceptacja, ciekawość cudzego punktu widzenia i zwięzłość wedle zasady: mów szczerze i z głębi serca, ale nie przedłużaj bez potrzeby. Ponieważ palących spraw na osiedlu „A” nie brakuje, dyskusje były żywiołowe i szczere, ale i konstruktywne.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  25 lipca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy