Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 30/2018

Przy kawie o ważnych sprawach

Tychy • Kawiarnia Obywatelska na os. „A”

ilustracja

Czy budowa społeczeństwa obywatelskiego jest w Polsce w ogóle możliwa? Tak, jeśli zaczniemy od podstaw. Jak to robić, od lat pokazuje fundacja FRES (Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, oddział w Tychach). Jednym z ciekawszych projektów jest druga odsłona Kawiarni Obywatelskiej osiedla „A”, która odbyła się 19 lipca 2018 roku w przyjaznym otoczeniu kawiarenki GKS przy ul. Andersa.

W trakcie spotkania mieszkańcy mogli oko w oko porozmawiać zarówno z przedstawicielami Urzędu Miasta, jak i służb mundurowych – policji i straży miejskiej.  W debacie brał także udział radny Sławomir Sobociński.

Kawiarnia Obywatelska na osiedlu „A” jest realizowana w ramach projektu „Nasza społeczność”. FRES znany jest mieszkańcom dzielnicy przede wszystkim za sprawą zaangażowania w aktywizację seniorów. Powstała strefa seniora, gdzie odbywają się m. in. turnieje szachowe na wysokim poziomie. Aktywizacja – widoczna na co dzień, ale także podczas festynów – powoli przynosi owoce. Jej kolejną twarzą, tym razem skierowaną do wszystkich mieszkańców osiedla, jest właśnie Kawiarnia Obywatelska.
Takie spotkania w „kawiarni” są metodą nastawioną na dialog, który sam w sobie jest celem wydarzenia. Jest to nieformalne spotkanie, podczas którego kilku lub kilkunastu uczestników dyskutuje między sobą na ważny dla nich temat. Obowiązują otwartość, akceptacja, ciekawość cudzego punktu widzenia i zwięzłość wedle zasady: mów szczerze i z głębi serca, ale nie przedłużaj bez potrzeby. Ponieważ palących spraw na osiedlu „A” nie brakuje, dyskusje były żywiołowe i szczere, ale i konstruktywne.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  25 lipca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy