Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 30/2018

Lato to czas remontów

Bieruń • Inwestycje zmieniają miasto

ilustracja

Lato to czas odpoczynku, ale również intensywnej pracy. Wykorzystując ładną pogodę władze Bierunia przeprowadzają szereg remontów, dzięki którym miasto pięknieje w oczach.

Jedną z prowadzonych obecnie inwestycji w Bieruniu jest remont Domu Kultury „Gama”, który ruszył pełną parą. Termin oddania do użytku wyremontowanego budynku planowany jest na koniec października, jednak już teraz gołym okiem widać postęp prac. Wykonano już wymianę stolarki okiennej i ślusarki drzwiowej, a obecnie trwają prace związane z ociepleniem stropodachu i ścian zewnętrznych oraz instalacji C.O., a także wymiana elewacji.
Podczas planowania inwestycji pomyślano również o niepełnosprawnych, dla których zamontowana zostanie specjalna platforma, dzięki której do budynku będzie można wjechać wózkiem inwalidzkim. Koszt tej inwestycji to ponad 1 600 000 zł.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  25 lipca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy