Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 30/2018

Zakaz kąpieli

Tychy • Znowu wróciły toksyczne sinice

ilustracja

Wszyscy mieliśmy nadzieję, że w tym roku nie będzie problemu z toksycznymi sinicami. Niestety – to co nas cieszy latem – słońce i wysokie temperatury, cieszy także sinice, które rozmnażają się w takich warunkach jak szalone. Niestety, w tym roku także rozpanoszyły się na Paprocanach powodując od soboty (21 lipca) zakaz kąpieli w kąpielisku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego.

Walka z sinicami na Paprocanach trwa już od lat. Było kilkanaście pomysłów jak je pokonać. Okazały się nieskuteczne aeratory zamontowane w 2014 roku, biomembrany czy poszerzanie szuwarów. Nie pomogli także naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego – sinice ciągle wygrywają.
I jest to szczególnie bolesne, że ich wykwit następuje w dniach, kiedy najchętniej ochłodzilibyśmy się w wodach jeziora.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  25 lipca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy