Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 30/2018

W gościnie u francuskich rodzin

Bieruń • Partnerski Meung sur Loire

ilustracja

W dniach 12-17 lipca mieszkańcy Bierunia po raz szósty odwiedzili przyjaciół w partnerskim mieście Meung sur Loire we Francji. Liczna, bo 43-osobowa grupa z Burmistrzem Krystianem Grzesicą oraz radnym Michałem Mazgajem spędziła 4 dni w gościnie u francuskich rodzin. Dwudziestu bierunian było w tym partnerskim mieście po raz pierwszy.

Bogaty program pobytu obejmował wiele wspólnych spotkań i imprez np. grę w petanque, piknik w ogrodach merostwa oraz wycieczkę do Amboise, podczas której oprócz miasteczka grupa zwiedziła muzeum Clos Luce Leonarda de Vinci.
Grupa z Bierunia wraz z mieszkańcami Meung uczestniczyła we francuskim święcie narodowym 14 lipca, biorąc udział w przemarszu z lampionami nad Loarę przy dźwiękach miejscowej orkiestry, w pokazie sztucznych ogni oraz w publicznej zabawie, która w tym dniu jest we francuskich miastach tradycją.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  25 lipca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy