W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 28/2018

Kolejna siatkarska sobota za nami

Tychy • Grand Prix w Siatkówce Plażowej

ilustracja

 Za nami kolejna w tym sezonie sportowym siatkarska sobota w naszym mieście. W miniony weekend fani siatkówki mieli podwójną okazję wyrażenia swojej pasji do tej dyscypliny.

Sobotni dzień przebiegał pod znakiem trzeciego turnieju z cyklu Letniego Grand Prix Tychów w siatkówce plażowej, a niedziela to turniej mikstów. W pierwszym dniu siatkarskich zmagań wystartowało 12 drużyn – 11 męskich i jedna żeńska. Po bardzo zaciętych bojach, w rozgrywkach o Letnie Grand Prix triumfował Hubert Klyta i Karol Undas. Tyska para pokonała duet z Będzina Mateusz Wikło – Maciej Borzęcki 2:1 (w setach 21:17, 14:21, 17:15). W spotkaniu o trzecie miejsce lepiej poradziła sobie para Daniel Chemicz i Maurycy Koćwin, która wygrała spotkanie z duetem Adrian Rybak i Adam Łata 2:0 (21:18, 21:19). Był to trzeci i zarazem ostatni turniej kwalifikacyjny. 
 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy