Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

Co z tą kartą ŚKUP?

Region • Śląska Karta Usług Publicznych

ilustracja

Ze względu na liczne pytania naszych Czytelników postanowiliśmy przedstawić szerszą informację na temat Śląskiej Karty Usług Publicznych, z którą jeszcze niedawno tyszanie nie mieli do czynienia. Mamy nadzieję, że poniższy materiał przybliży czytelnikom Echa Kartę ŚKUP, do czego służy, jak można ją wyrobić i jak doładować i wykorzystywać.

Śląska Karta Usług Publicznych, to system informatyczny umożliwiający realizację płatności za usługi publiczne drogą elektroniczną. Projekt został wdrożony przez KZK GOP oraz 21 gmin, wchodzących w skład dzisiejszej Metropolii. Uruchomienie całego systemu odbyło się na przełomie roku 2015 i 2016, i od tego czasu, oprócz jego utrzymania, następuje ciągły rozwój m.in. poprzez wzrastającą liczbę podmiotów, umożliwiających wykorzystanie karty ŚKUP. 
Podstawowym elementem systemu jest karta ŚKUP, umożliwiająca korzystanie z biletów okresowych oraz dokonywanie opłat za przejazdy jednorazowe w komunikacji organizowanej przez KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach oraz - od 1 kwietnia br. - korzystanie z biletów okresowych w komunikacji organizowanej przez MZK Tychy. 
Oprócz wykorzystania karty w komunikacji miejskiej, możliwe jest również uiszczanie opłat za parkowanie w parkomatach zlokalizowanych w: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tychach i Zabrzu. 
Ponadto karta umożliwia zapłatę za usługi świadczone w obiektach ośrodków sportu i rekreacji, obiektach kultury administrowanych przez jednostki miejskie oraz w samych urzędach miast i gmin, przy dokonywaniu opłat lokalnych i podatków. Zapłata kartą ŚKUP możliwa jest w prawie 300 obiektach prowadzonych przez 100 różnych podmiotów oraz w ponad 1.500 pojazdach i 223 parkomatach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy