Sondaż publiczny

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to:

W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

Co z tą kartą ŚKUP?

Region • Śląska Karta Usług Publicznych

ilustracja

Ze względu na liczne pytania naszych Czytelników postanowiliśmy przedstawić szerszą informację na temat Śląskiej Karty Usług Publicznych, z którą jeszcze niedawno tyszanie nie mieli do czynienia. Mamy nadzieję, że poniższy materiał przybliży czytelnikom Echa Kartę ŚKUP, do czego służy, jak można ją wyrobić i jak doładować i wykorzystywać.

Śląska Karta Usług Publicznych, to system informatyczny umożliwiający realizację płatności za usługi publiczne drogą elektroniczną. Projekt został wdrożony przez KZK GOP oraz 21 gmin, wchodzących w skład dzisiejszej Metropolii. Uruchomienie całego systemu odbyło się na przełomie roku 2015 i 2016, i od tego czasu, oprócz jego utrzymania, następuje ciągły rozwój m.in. poprzez wzrastającą liczbę podmiotów, umożliwiających wykorzystanie karty ŚKUP. 
Podstawowym elementem systemu jest karta ŚKUP, umożliwiająca korzystanie z biletów okresowych oraz dokonywanie opłat za przejazdy jednorazowe w komunikacji organizowanej przez KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach oraz - od 1 kwietnia br. - korzystanie z biletów okresowych w komunikacji organizowanej przez MZK Tychy. 
Oprócz wykorzystania karty w komunikacji miejskiej, możliwe jest również uiszczanie opłat za parkowanie w parkomatach zlokalizowanych w: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tychach i Zabrzu. 
Ponadto karta umożliwia zapłatę za usługi świadczone w obiektach ośrodków sportu i rekreacji, obiektach kultury administrowanych przez jednostki miejskie oraz w samych urzędach miast i gmin, przy dokonywaniu opłat lokalnych i podatków. Zapłata kartą ŚKUP możliwa jest w prawie 300 obiektach prowadzonych przez 100 różnych podmiotów oraz w ponad 1.500 pojazdach i 223 parkomatach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Policja mnie ukształtowała. W sposób, z którego jestem dumny

Z Janem Słoninką  wójtem  gminy Miedźna  rozmawia Zbigniew Piksa

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Chrzest, którego nie było

To nie jest historia Polski, tylko mitologia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Ładne kwiatki – czyli za co kochamy brokuły

Jak przemycić dziecku brokuły na talerzu... Brzmi banalnie? Ci, którzy spotkali się z tym problemem świetnie wiedzą, że sprawa jest dobrym materiałem na traktat filozoficzny, albo chociaż poradnik dla młodych, zdesperowanych rodziców.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Karwina – nie w Czechach!

Podczas tragedii w karwińskiej kopalni polskie media oraz władze do znudzenia powtarzały, że  to w Czechach. Ani zdając sobie sprawę, że obrażają tym Republikę Czeską, obrażają jej konstytucję – oraz obrażają każdego świadomego swej tożsamości i historii Ślązaka. Bo Karwina nie leży w Czechach!

więcej

Partnerzy