W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

Co z tą kartą ŚKUP?

Region • Śląska Karta Usług Publicznych

ilustracja

Ze względu na liczne pytania naszych Czytelników postanowiliśmy przedstawić szerszą informację na temat Śląskiej Karty Usług Publicznych, z którą jeszcze niedawno tyszanie nie mieli do czynienia. Mamy nadzieję, że poniższy materiał przybliży czytelnikom Echa Kartę ŚKUP, do czego służy, jak można ją wyrobić i jak doładować i wykorzystywać.

Śląska Karta Usług Publicznych, to system informatyczny umożliwiający realizację płatności za usługi publiczne drogą elektroniczną. Projekt został wdrożony przez KZK GOP oraz 21 gmin, wchodzących w skład dzisiejszej Metropolii. Uruchomienie całego systemu odbyło się na przełomie roku 2015 i 2016, i od tego czasu, oprócz jego utrzymania, następuje ciągły rozwój m.in. poprzez wzrastającą liczbę podmiotów, umożliwiających wykorzystanie karty ŚKUP. 
Podstawowym elementem systemu jest karta ŚKUP, umożliwiająca korzystanie z biletów okresowych oraz dokonywanie opłat za przejazdy jednorazowe w komunikacji organizowanej przez KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach oraz - od 1 kwietnia br. - korzystanie z biletów okresowych w komunikacji organizowanej przez MZK Tychy. 
Oprócz wykorzystania karty w komunikacji miejskiej, możliwe jest również uiszczanie opłat za parkowanie w parkomatach zlokalizowanych w: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tychach i Zabrzu. 
Ponadto karta umożliwia zapłatę za usługi świadczone w obiektach ośrodków sportu i rekreacji, obiektach kultury administrowanych przez jednostki miejskie oraz w samych urzędach miast i gmin, przy dokonywaniu opłat lokalnych i podatków. Zapłata kartą ŚKUP możliwa jest w prawie 300 obiektach prowadzonych przez 100 różnych podmiotów oraz w ponad 1.500 pojazdach i 223 parkomatach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy