Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

Co z tą kartą ŚKUP?

Region • Śląska Karta Usług Publicznych

ilustracja

Ze względu na liczne pytania naszych Czytelników postanowiliśmy przedstawić szerszą informację na temat Śląskiej Karty Usług Publicznych, z którą jeszcze niedawno tyszanie nie mieli do czynienia. Mamy nadzieję, że poniższy materiał przybliży czytelnikom Echa Kartę ŚKUP, do czego służy, jak można ją wyrobić i jak doładować i wykorzystywać.

Śląska Karta Usług Publicznych, to system informatyczny umożliwiający realizację płatności za usługi publiczne drogą elektroniczną. Projekt został wdrożony przez KZK GOP oraz 21 gmin, wchodzących w skład dzisiejszej Metropolii. Uruchomienie całego systemu odbyło się na przełomie roku 2015 i 2016, i od tego czasu, oprócz jego utrzymania, następuje ciągły rozwój m.in. poprzez wzrastającą liczbę podmiotów, umożliwiających wykorzystanie karty ŚKUP. 
Podstawowym elementem systemu jest karta ŚKUP, umożliwiająca korzystanie z biletów okresowych oraz dokonywanie opłat za przejazdy jednorazowe w komunikacji organizowanej przez KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach oraz - od 1 kwietnia br. - korzystanie z biletów okresowych w komunikacji organizowanej przez MZK Tychy. 
Oprócz wykorzystania karty w komunikacji miejskiej, możliwe jest również uiszczanie opłat za parkowanie w parkomatach zlokalizowanych w: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tychach i Zabrzu. 
Ponadto karta umożliwia zapłatę za usługi świadczone w obiektach ośrodków sportu i rekreacji, obiektach kultury administrowanych przez jednostki miejskie oraz w samych urzędach miast i gmin, przy dokonywaniu opłat lokalnych i podatków. Zapłata kartą ŚKUP możliwa jest w prawie 300 obiektach prowadzonych przez 100 różnych podmiotów oraz w ponad 1.500 pojazdach i 223 parkomatach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy