Sondaż publiczny

Czy przejęcie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest dobrym pomysłem?

W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

Co z tą kartą ŚKUP?

Region • Śląska Karta Usług Publicznych

ilustracja

Ze względu na liczne pytania naszych Czytelników postanowiliśmy przedstawić szerszą informację na temat Śląskiej Karty Usług Publicznych, z którą jeszcze niedawno tyszanie nie mieli do czynienia. Mamy nadzieję, że poniższy materiał przybliży czytelnikom Echa Kartę ŚKUP, do czego służy, jak można ją wyrobić i jak doładować i wykorzystywać.

Śląska Karta Usług Publicznych, to system informatyczny umożliwiający realizację płatności za usługi publiczne drogą elektroniczną. Projekt został wdrożony przez KZK GOP oraz 21 gmin, wchodzących w skład dzisiejszej Metropolii. Uruchomienie całego systemu odbyło się na przełomie roku 2015 i 2016, i od tego czasu, oprócz jego utrzymania, następuje ciągły rozwój m.in. poprzez wzrastającą liczbę podmiotów, umożliwiających wykorzystanie karty ŚKUP. 
Podstawowym elementem systemu jest karta ŚKUP, umożliwiająca korzystanie z biletów okresowych oraz dokonywanie opłat za przejazdy jednorazowe w komunikacji organizowanej przez KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach oraz - od 1 kwietnia br. - korzystanie z biletów okresowych w komunikacji organizowanej przez MZK Tychy. 
Oprócz wykorzystania karty w komunikacji miejskiej, możliwe jest również uiszczanie opłat za parkowanie w parkomatach zlokalizowanych w: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Tychach i Zabrzu. 
Ponadto karta umożliwia zapłatę za usługi świadczone w obiektach ośrodków sportu i rekreacji, obiektach kultury administrowanych przez jednostki miejskie oraz w samych urzędach miast i gmin, przy dokonywaniu opłat lokalnych i podatków. Zapłata kartą ŚKUP możliwa jest w prawie 300 obiektach prowadzonych przez 100 różnych podmiotów oraz w ponad 1.500 pojazdach i 223 parkomatach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Stanisław Kawęcki: - Najważniejsze, żeby robić to co się lubi

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Stanisławem Kawęckim, którego pasją jest turystyka.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy