W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

IKE - w świecie komiksu

Tychy • Galeria Sztuki Obok

ilustracja

W ubiegły piątek (6 lipca) w tyskiej galerii „Obok” odbył się wernisaż wystawy IKE Ilustracja/Komiks/Ekslibris. Ekspozycja obejmuje prace stworzone przez studentów Zakładu Grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. 

Wystawę otworzyli wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego Dr Katarzyna Hilszczańska oraz Prodziekan Krzysztof Bąk, pod których okiem tworzone były zaprezentowane prace. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także studenci, którzy chętnie wdawali się w dyskusje i pomagali oglądającym zrozumieć przekaz swoich obrazów.
Na wernisaż przybyło wielu tyskich fanów komiksu i nowoczesnych form sztuki. Uczestnicy nie tylko podziwiali prace studentów, ale starali się zrozumieć przekaz, jaki chcieli zawrzeć w nich autorzy.
 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy