W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

„Kasia Skiba i Ja” - energia i kontakt z drugim człowiekiem

Tychy • Nowa fala tyskich brzmień

ilustracja

Podczas tegorocznej edycji Święta Miasta Tychy, podbili serca publiczności niezwykle energetycznym występem, dziś w nieco wolniejszym tempie rozmawiamy z Kasią Skibą i Wojciechem Bajerem (Boogie) o tym, czym właściwie jest formacja “Kasia Skiba i Ja”. Zespół tyszanie co prawda mogli już usłyszeć wielokrotnie, jednak po raz pierwszy zaistnieli na dużej scenie. Stało się to dzięki konkursowi “Dla Tych zagrają - nowa fala tyskich brzmień”.

Echo: - Jak odnaleźliście się na przeglądzie?
Boogie: - Bardzo się cieszę, że mogliśmy się tam znaleźć i poznać inne tyskie zespoły. Większość z nich ma mocniejsze brzmienia i było to wyczuwalne. W wielu momentach byłem pod dużym wrażeniem.
Kasia: - Tychy mają po prostu bardzo silny pazur! (śmiech). Dla mnie było to bardzo pozytywnym przeżyciem. Cieszę się, że mogliśmy się wspólnie pobawić i zobaczyć wiele ciekawych projektów.
Echo: - Jednym z warunków konkursu była muzyczna interpretacja utworów autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Jak spodobał wam się ten pomysł?
Boogie: - W moim odczuciu Młynarski ma utwory aktorskie, w których głównie chodzi o tekst. Melodia jest jakby kwestią poboczną. Dlatego właśnie było to tak ciężkim zadaniem, aby w prawdziwy sposób stworzyć swój własny aranż. Przesłuchałem kilku płyt i ostatecznie zdecydowałem się na kawałek, który chodził mi właściwie po głowie od dzieciństwa. Mamy nadzieję, że słuchaczom się to spodobało, bo nam praca nad piosenką “Jesteśmy na wczasach” bardzo.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy