W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 28/2018

W biznesie liczy się talent

Imielin • Święto przedsiębiorczości i ekologii

ilustracja

Ostatni weekend, 8 i 9 lipca, obfitował w wiele wydarzeń. Jednym z nich były Powiatowe Targi Przedsiębiorczości, które zagościły w Imielinie już po raz XII. To wydarzenie jest okazją do tego, aby zapoznać się z lokalnymi przedsiębiorcami, a także poznać ich ofertę.

Choć na ul. Hallera w Imielinie tłoczno było już od piątku, to oficjalne otwarcie targów nastąpiło tradycyjnie w sobotnie przedpołudnie. Wyjątkowo, jak na taką uroczystość przystało, targi rozpoczęły się występem Orkiestry Dętej KWK Piast. Następnie głos zabrali gospodarze wydarzenia - starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica oraz burmistrz Imielina Jan Chwiędacz. Głos zabrał także profesor Jan Klimek, który opowiedział zebranym o dzisiejszym trudnym rynku pracy.
- Najważniejsze dziś są talent i pasja. To właśnie takiego pracownika poszukuje rynek - zaznaczył.
Jak z kolei mówił starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bernard Bednorz, powiatowe Targi Przedsiębiorczości i Ekologii mają już ugruntowaną pozycję pośród śląskich imprez wystawienniczych i są jedynym tego typu przedsięwzięciem, przygotowywanym przez samorząd. Głównym celem targów jest promocja lokalnych firm i integracja środowiska.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy