Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

W numerze

Przeglądasz:

Numer 16/2016
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Jedyna w Polsce – dla niej to pech

Można być jedynym mistrzem Polski w jakiejś dyscyplinie albo rekordzistą i wtedy ma się pozytywne odczucie…

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

To nie jest kraj dla wolnych kotów

Jedni budują im domki i dokarmiają inni dosypują do karmy proszek do prania

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Na SORze trwa „wojna”

Ton dyskusji na temat funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć nadają pacjenci. To oni częściej zabierają głos w tej sprawie w mediach
i na forach internetowych, dzieląc się swoimi doświadczeniami i odczuciami. Rzeczywistość oceniają według stanu swojej wiedzy na temat zasad funkcjonowania służby zdrowia i „posiadanej” wiedzy medycznej (zdobytej w Internecie).

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Wielkanoc na Śląsku

Tradycje na śląsku różnią się nieco od obrządków w innych częściach kraju. Niektóre z nich zaczerpnięte są w terenów germańskich albo nawiązują do wierzeń pogańskich – a są i takie, które ukształtowały się zupełnie inaczej niż w Polsce, w czasach, gdy było tu już chrześcijaństwo, ale przez 700 lat, gdy Śląsk z Polską nie miał nic wspólnego (więcej z Czechami), zwyczaje ukształtowały się inne.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Komunijny szał

Nieubłaganie zbliża się czas I komunii, okres wyczekiwania przez (niemal) wszystkich drugoklasistów i urwanie głowy dla ich rodziców. Okres ten można już obecnie porównać do imprezy rangi ślubu, bo wydatki i organizacja często jest do niego zbliżona. Salony zapełniają się kreacjami dla dziewczynek i chłopców, a ich ceny często bliska jest sukniom ślubnym lub ekskluzywnemu garniturowi. W końcu by uczestniczyć w tym wydarzeniu zjeżdża się  cała rodzina i wtedy i rodzice i dziecko chcą się pokazać z jak najlepszej strony. Choć trzeba przyznać, że Kościół stara się ten  szał ukrócić, chociażby wprowadzając zamiast kreacji i popisów mody identyczne alby dla wszystkich dzieci. Ale nie wszędzie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Miejsce miedzy jawą a snem

Pamiętam, trafiłam tam jako 12-letnia dziewczynka. Stara niepozorna kamienica na ulicy Pankiewicza w Bielsku- Białej, prawie w rynku, ale nie w rynku. A w niej prywatne muzeum Tadeusza Modrzewskiego, który przepisuje tam książki Reymonta i nie tylko. Wtedy nie miałam jeszcze tej świadomości, co się tam dzieje i nie interesowało mnie bogactwo eksponatów zgromadzonych przez właściciela, oraz praca jaką tam wykonuje. I w jakich warunkach!

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Wielkanocne słodkości

Święta Wielkanocne to kulinarny zastrzyk wiosny. Jajka, twarożki, żur, domowy majonez, świeże zioła i wędzone szynki z chrzanem – to prawdziwy, śniadaniowy raj.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Sami je sobie zrobili

 Da się bawić bez elektroniki, a nawet bez… chińskich zabawek

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Wielkanocne drzewko

Bazie, kotkami też zwane – takie dziwnie rozczochrane. Niby wiosna, a już siwe, rozróżnisz po nich białą i iwę. Symbol niemal polskiej wsi. Lecz gdy kwitnie, to a psik!

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

Demonstracja poparcia dla strajku

W poniedziałek 15 kwietnia pod tyską Żyrafą zebrał się niemal tysiąc osób, na pikiecie dotyczącej strajku nauczycieli a szerzej – kondycji oświaty. Było sporo nauczycieli, sporo młodzieży i dzieci, ale też całkiem niemało ludzi, którzy przyszli po prostu wyrazić swoją solidarność z nauczycielami. Pojawili się oczywiście także politycy, choć jedynie z Platformy Obywatelskiej.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 16/2016

To mistrzostwo smakuje wykwintnie!

ROZMOWA z Grzegorzem Bednarskim, prezesem spółki Tyski Sport, którego pytamy o piłkarzy, koszykarzy, a przede wszystkim – złotych hokeistów GKS-u.

więcej

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy