W numerze

Wydanie
Numer 28/2018

Maria Ziegert: W życiu ważna jest uczciwość i lojalność, o które coraz trudniej...

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Marią Ziegert, zapaloną działaczką społeczną, od wielu lat pełniące różne funkcje w NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

ilustracja

Echo: - Mile wspomina pani dzieciństwo?
Maria Ziegert:
- Urodziłam się we wsi Podolszu koło Zatora.
W czasie wojny ojciec był więźniem w obozie niemieckim
w Łodzi i na robotach w poznańskim a moja mama, wraz bratem starszym i młodszym była na robotach w Bieruniu Starym, w rodzinie Jagodnów.  Mama Anna zajmowała się domem, tata Władysław był żołnierzem. Po przeprowadzeniu do Oświęcimia w 1952 r.  pracował w Straży Pożarnej, był współkonstruktorem samochodu strażackiego, a potem pracował jako urzędnik w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu.
Mama również pracowała w ZCH Oświęcim. Miałam starszą o trzy lata siostrę. Zabawek nie miałyśmy zbyt wiele, dlatego każdą bardzo szanowałyśmy. Miałam lalkę, dla której szyłam pod okiem ukochanej mamy ubranka. Pamiętam też dmuchaną piłkę, kolorową jak tęcza. Bawiłam się na podwórku z koleżankami i kolegami w chowanego, graliśmy w klasy i skakaliśmy na skakance. Lubiłam też grać w karty w Piotrusia.
Obserwowałam budowę całego Oświęcimia, aż przyszedł czas na przedszkole, którego bardzo nie lubiłam, przede wszystkim dlatego, że codziennie musiałam pić łyżkę tranu, który miał okropny smak.
Do zabawy w przedszkolu dzieci miały zabawki z drewna. Obowiązkowe było leżakowanie po obiedzie. Miło wspominam zabawy i uroczystości w przedszkolu, chociażby „Dziadka Mroza”, który przynosił prezenty. Cóż – nie było w przedszkolu Św. Mikołaja. To był rok 1954. Rodzice byli bardzo religijni i uczyli nas żyć zgodnie z nauką kościoła. Zwracali uwagę na wartości patriotyczne. W domu zawsze było dużo książek historycznych, bajek dla dzieci - które czytaliśmy – czasem wspólnie.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy