Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy takie zdarzenia, jak ostatnia wichura, bardzo ci się dają we znaki?

Wynik głosowania:

75%
0%
25%
 
Tak! Wtedy uświadamiam sobie, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od elektryczności
 
Nie, bo jak powiedziała pewna blondynka: sorry, taki mamy klimat
 
Ja tam wiem że była wichura tylko z internetu.

W numerze

Przeglądasz:

Numer 11/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Dmuchało!!!

Stacja Meteorologiczna Głównego Instytutu Górnictwa podała, że wiatr na Śląsku pędził z prędkością 222 km/h. Czterokrotnie szybciej, niż dozwolona prędkość w terenie zabudowanym. Prawdziwe tornado! Uwierzyć w taką siłę wiatru nie było trudno, widząc zniszczenia, których dokonał. A jednak okazało się, że to urządzenie GIG-u „zwariowało”, nieprzystosowane do tak dużych pomiarów,  a tak naprawdę prędkość wichury była o połowę niższa.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Tychy Press Photo rozstrzygnięte

Tomasz Ziobro zdecydowanie pokonał konkurencję. Jego zdjęcie „Wesołych Świąt” zdobyło zarówno I nagrodę w kategorii „Najlepsze zdjęcie wykonane w Tychach” jak i w kategorii „Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż). Bo przypomnijmy, że tyszanie w konkursie Tychy Press Photo mogą nadsyłać swoje fotki zrobione na całym świecie, a osoby spoza Tychów tylko zdjęcia wykonane w mieście.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Złoty Jubileusz Złotego

W tym roku nasza złotówka obchodzi 100 lat. Historia naszej waluty wiąże się ściśle z historią kraju. W wraz z zawirowaniami historycznymi tak samo wirował złoty. Nie obeszło się bez licznych podróbek, wysokiej inflacji i zmian. To wszystko właśnie widziała nasza złotówka, by być taką jaką dziś jest. Tą, której nam stale brakuje.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Związek Górnośląski w Tychach

Kongres, debata czy kampania wyborcza?

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Teatr to nie skansen

Przed nami kolejna edycja, wielkiego teatralnego święta, jakim jest Tyski Festiwal Monodramu MoTyF. Wydarzenie trwające od 20 do 24 marca stanie się okazją nie tylko do tego, aby przyjrzeć się sztuce monodramu, ale również polem do dyskursu o współczesnej roli teatru i aktora. Ponadto widzowie będą mogli zapoznać się ze spektaklami mistrzowskimi w wykonaniu Wiesława Komasy, Marian Opani, czy wreszcie Joanny Szczepkowskiej.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Słoneczny topinambur

Przedwiośnie atakuje nie tylko za oknem. Powoli przerzucamy się na lżejsze dania - obserwując ludzi w sklepach widać to bardzo wyraźnie: szczególnie te żurawie zapuszczane za świeżymi, wiosennymi warzywami. Niestety, na aromatyczne, pachnące rzodkiewki i pomidory musimy jeszcze chwilę poczekać. A tymczasem, zanim "wiosna wybuchnie nam w twarz" – przyjrzyjmy się temu, co marzec może nam zaproponować sezonowo – np. topinamburowi. Tak, wiem...  ja też myślałam, że to nazwa na afrykański instrument perkusyjny.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

Lot trzmiela

W kwiatach bzyka, nie umyka, lata ciężko, nieporadnie, może zaraz  na nas  spadnie?  Taki  wielki, wręcz spasiony, któż chciałby być  użądlony? Gdy ogrodnik drzewa bieli, nadchodzi już czas  trzmieli.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 11/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej

Wywiad

ilustracja

Gra każdy, wygrywają najlepsi

Rozmowa z Krzysztofem Kołodziejczykiem, wiceprezesem Polskiego Związku Skata i prezesem okręgu tyskiego

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

1945 na Śląsku

Zbrodnia, która zaczęła się 27 stycznia

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Pieprzne tematy

Stoi na stole w specjalnym, dedykowanym przyprawniku - zawsze na straży, zawsze pod ręką. Tak się do niego przyzwyczailiśmy, że przy gotowaniu nawet nie wymieniamy go jako składnika – przecież to jasne jak słońce, że do każdego mięsa, zupy, pierogów, czy choćby jajecznicy koniecznie trzeba dodać pieprz i sól. Chociaż... od tego drugiego staramy się odchodzić, nie przesalać, bo to niezdrowe. A pieprz? Zmieniają się mody na diety i alergie, ale to jedno póki co zostaje niezmienione: pieprzą weganie, wegetarianie, bezglutenowcy i mięsożercy. Bo przepieprzenie grozi co najwyżej kichaniem, więc... czemu nie?

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Kolejowe obiecanki - cacanki

Od kilku lat PKP opowiadała nam, jak to będzie rewitalizować zlikwidowane przed laty połączenia kolejowe. Na przykład z Orzesza przez Tychy do Bierunia i Oświęcimia. Teraz okazuje się, że obiecanki cacanki a głupiemu radość.

więcej

Partnerzy