W numerze

Wydanie
Numer 16/2018

Marsz Żywych 2018

Oświęcim • Wśród tysięcy Polaków byli także tyszanie

ilustracja
foto.Agnieszka Penkala

W miniony czwartek (12 kwietnia) w „Marszu Żywych” (March of the living) na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, upamiętniającym ofiary Holokaustu, uczestniczyło przeszło 12 tysięcy osób. Na czele pochodu trzykilometrowej drogi śmierci spod bramy „Arbeit macht frei” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau ramię w ramię szli prezydenci Polski i Izraela: Andrzej Duda i Reuwen Riwlin.

Udział w „Marszu Żywych” prezydentów obu krajów był także okazją do rozmów przywódców obu państw i omówienia relacji polsko-żydowskich. Jeszcze przed rozpoczęciem marszu prezydenci spotkali się w Centrum Dialogu
i Modlitwy w Oświęcimiu. Tematem rozmowy była m.in. nowa ustawa o IPN, która doprowadziła do konfliktu dyplomatycznego pomiędzy obydwoma krajami.
Według planów politycy swoje oświadczenia mieli wygłosić w południe, jednak ich rozmowa przedłużyła się o ponad pół godziny.
- Głęboko wierzę, że nasze spotkanie umocni nasze relacje i otworzy nowe drogi współpracy, także na polu bezpieczeństwa. Wierzę, że budując silną Polskę, będziemy czerpać z doświadczeń Izraela – mówił Andrzej Duda.
Obaj prezydenci zwiedzili stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, która znajduje się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Zapalili znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W tym miejscu Niemcy podczas wojny rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Potem ruszyli na czele 30. Marszu Żywych, który przypadł w 70. rocznicę powstania państwa Izrael.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  18 kwietnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy