Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

W numerze

Wydanie
Numer 16/2018

Marsz Żywych 2018

Oświęcim • Wśród tysięcy Polaków byli także tyszanie

ilustracja
foto.Agnieszka Penkala

W miniony czwartek (12 kwietnia) w „Marszu Żywych” (March of the living) na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, upamiętniającym ofiary Holokaustu, uczestniczyło przeszło 12 tysięcy osób. Na czele pochodu trzykilometrowej drogi śmierci spod bramy „Arbeit macht frei” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau ramię w ramię szli prezydenci Polski i Izraela: Andrzej Duda i Reuwen Riwlin.

Udział w „Marszu Żywych” prezydentów obu krajów był także okazją do rozmów przywódców obu państw i omówienia relacji polsko-żydowskich. Jeszcze przed rozpoczęciem marszu prezydenci spotkali się w Centrum Dialogu
i Modlitwy w Oświęcimiu. Tematem rozmowy była m.in. nowa ustawa o IPN, która doprowadziła do konfliktu dyplomatycznego pomiędzy obydwoma krajami.
Według planów politycy swoje oświadczenia mieli wygłosić w południe, jednak ich rozmowa przedłużyła się o ponad pół godziny.
- Głęboko wierzę, że nasze spotkanie umocni nasze relacje i otworzy nowe drogi współpracy, także na polu bezpieczeństwa. Wierzę, że budując silną Polskę, będziemy czerpać z doświadczeń Izraela – mówił Andrzej Duda.
Obaj prezydenci zwiedzili stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, która znajduje się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Zapalili znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W tym miejscu Niemcy podczas wojny rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Potem ruszyli na czele 30. Marszu Żywych, który przypadł w 70. rocznicę powstania państwa Izrael.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  18 kwietnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy