Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

W numerze

Wydanie
Numer 16/2018

Marsz Żywych 2018

Oświęcim • Wśród tysięcy Polaków byli także tyszanie

ilustracja
foto.Agnieszka Penkala

W miniony czwartek (12 kwietnia) w „Marszu Żywych” (March of the living) na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, upamiętniającym ofiary Holokaustu, uczestniczyło przeszło 12 tysięcy osób. Na czele pochodu trzykilometrowej drogi śmierci spod bramy „Arbeit macht frei” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau ramię w ramię szli prezydenci Polski i Izraela: Andrzej Duda i Reuwen Riwlin.

Udział w „Marszu Żywych” prezydentów obu krajów był także okazją do rozmów przywódców obu państw i omówienia relacji polsko-żydowskich. Jeszcze przed rozpoczęciem marszu prezydenci spotkali się w Centrum Dialogu
i Modlitwy w Oświęcimiu. Tematem rozmowy była m.in. nowa ustawa o IPN, która doprowadziła do konfliktu dyplomatycznego pomiędzy obydwoma krajami.
Według planów politycy swoje oświadczenia mieli wygłosić w południe, jednak ich rozmowa przedłużyła się o ponad pół godziny.
- Głęboko wierzę, że nasze spotkanie umocni nasze relacje i otworzy nowe drogi współpracy, także na polu bezpieczeństwa. Wierzę, że budując silną Polskę, będziemy czerpać z doświadczeń Izraela – mówił Andrzej Duda.
Obaj prezydenci zwiedzili stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, która znajduje się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Zapalili znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W tym miejscu Niemcy podczas wojny rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Potem ruszyli na czele 30. Marszu Żywych, który przypadł w 70. rocznicę powstania państwa Izrael.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  18 kwietnia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy