Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 11/2018

Niepewna przyszłość tyskiej fabryki

Tychy • Fiat Chrysler Automobiles

ilustracja

Jeszcze w styczniu, kiedy związkowcy przed FCA protestowali przeciwko zwalnianiu pracowników Comau Poland (spółce przygotowującej linie produkcyjne dla FCA), Wanda Stróżyk, szefowa zakładowej Solidarności w rozmowie z „Echem” wyrażała ogromne zaniepokojenie o przyszłość tyskiej fabryki, wskazując na wiele symptomów sygnalizujących czarne chmury nad tyskim zakładem. Tylko jednym z wielu była likwidacja Comau Poland.

- Po tak wielu latach pracy, pracownikom „Fiata” należy się informacja, czy mają wiązać swoje nadzieje i przyszłość z tym zakładem. Postępują ograniczenia zatrudnienia. W ubiegłym roku w styczniu było w FCA ponad 3 t ys. pracowników, jeszcze w grudniu 2800, a liczba ta cały czas się zmniejsza. Część co prawda zwolniło się w Tychach i zatrudniło się w Bielsku, ale spółka Powertrain też będzie likwidowała jedną zmianę od kwietnia – mówiła „Echu” Stróżyk.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy