Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 11/2018

Wygrał Czesław Buczkowski

Bieruń • 25. Maraton Skata

ilustracja

Trzeba naprawdę z pasją traktować swoje hobby, by poświęcić mu cały dzień. W sobotę (10 marca) zdecydowało się na ten sportowy wysiłek - 107 zawodników uczestniczących w Maratonie Skata organizowanym przez sekcję skatową KS Unia Bieruń Stary.

Maraton organizuje od dwudziestu pięciu lat kierownik sekcji - Holdek Mrzyk a sława tego turnieju, jego ranga w strukturach Polskiego Związku Skata i mnóstwo nagród, ściągają do grodu nad Mleczną skaciorzy nie tylko z powiatu i okolic, ale również z odległych stron jak Cieszyn, Kędzierzyn Koźle, Zabrze czy Lubliniec. Wprawdzie najstarsi zawodnicy wspominają, że to już nie to co kiedyś, gdy maraton skatowy trwał całą noc, ale i dziś osiem godzin rozgrywek wytrzymują najtwardsi zawodnicy.
Zawodnicy przez cały czas w skupieniu licytują, liczą punkty, przewidują ruchy przeciwnika i…kłócą się, ile popadnie. Nad przebiegiem imprezy czuwa gremium sędziowskie w składzie: Franciszek Mrzyk, Jan Faruga, Bogdan Hernas oraz najbardziej utytułowany Krzysztof Kołodziejczyk mistrz świata z 2010 roku, który nie tylko gra, ale także działa na rzecz tej dyscypliny jako członek zarządu ISPA WORLD oraz prezes tyskiego okręgu Polskiego Związku Skata.
Wbrew powszechnej opinii, że skat to męska gra „przy piwie”, w zawodach tej rangi co bieruński maraton nie zabrakło kobiet.  Najlepsza tym razem okazała się Bożena Węgrzyk z klubu „OSP Lędziny”, zajmując w klasyfikacji generalnej dwudzieste miejsce. Przyzwoite lokaty zajęły również pozostałe panie: Krystyna Ostrowska z klubu „Zagłoba Tychy” i Gabriela Habelok z „OSP Lędziny”. Przy skatowym stoliku tym razem zabrakło utytułowanej zawodniczki Lidii Segeth.
Zwycięzcą 25. Maratonu Skata został Czesław Buczkowski zawodnik klubu „Sokół Wola”, który ugrał 4300 punktów. Pan Czesław rozkręcał się z każdą kolejną rundą, po dość słabym początku, w drugiej rundzie zagrał przeciętnie, by prawdziwą klasę pokazać ostatecznie
w rundzie trzeciej, kiedy to nie dał rywalom żadnych szans.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy