Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 11/2018

Pluszowy symbol Igrzysk

Tychy • Muzeum Miejskie

ilustracja

W miniony piątek odbył się wernisaż wystawy „Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018” na której zostały zaprezentowane maskotki olimpijskie z kolekcji dziennikarza Polskiego Radia w Katowicach Henryka Grzonki. Ekspozycję można oglądać do 5 maja w placówce Muzeum Miejskiego w Tychach przy placu Wolności 1. Będzie jej towarzyszyć wiele ciekawych wydarzeń.

Wystawa „Drobiazg pełen mocy” została zorganizowana z okazji roku olimpijskiego. Ekspozycja prezentuje pluszowe, oficjalne, certyfikowane przez MKOL maskotki igrzysk olimpijskich z prywatnych zbiorów sprawozdawcy sportowego Henryka Grzonki. Autorem scenariusza wystawy jest Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, a jej aranżacja i identyfikacja wizualna to dzieło Katarzyny Jendrośki-Goik.
To jedyna kolekcja w Polsce, która zawiera niemal wszystkie maskotki olimpijskie od igrzysk w Monachium po tegoroczne zawody w PyeongChang. Czym są te maskotki dla Henryka Grzonki? Jak mówi dziennikarz, to nie tylko ładne przedmioty, ale ważny element tradycji olimpijskiej. Unikatowe dzieła sztuki o głębokiej symbolice, zdecydowanie różniące się od zwykłego pluszaka.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy