Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 11/2018

Pluszowy symbol Igrzysk

Tychy • Muzeum Miejskie

ilustracja

W miniony piątek odbył się wernisaż wystawy „Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018” na której zostały zaprezentowane maskotki olimpijskie z kolekcji dziennikarza Polskiego Radia w Katowicach Henryka Grzonki. Ekspozycję można oglądać do 5 maja w placówce Muzeum Miejskiego w Tychach przy placu Wolności 1. Będzie jej towarzyszyć wiele ciekawych wydarzeń.

Wystawa „Drobiazg pełen mocy” została zorganizowana z okazji roku olimpijskiego. Ekspozycja prezentuje pluszowe, oficjalne, certyfikowane przez MKOL maskotki igrzysk olimpijskich z prywatnych zbiorów sprawozdawcy sportowego Henryka Grzonki. Autorem scenariusza wystawy jest Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, a jej aranżacja i identyfikacja wizualna to dzieło Katarzyny Jendrośki-Goik.
To jedyna kolekcja w Polsce, która zawiera niemal wszystkie maskotki olimpijskie od igrzysk w Monachium po tegoroczne zawody w PyeongChang. Czym są te maskotki dla Henryka Grzonki? Jak mówi dziennikarz, to nie tylko ładne przedmioty, ale ważny element tradycji olimpijskiej. Unikatowe dzieła sztuki o głębokiej symbolice, zdecydowanie różniące się od zwykłego pluszaka.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy