Sondaż publiczny

Czy w Tychach jest potrzebna nowa galeria handlowa?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 11/2018

Marek Piekarczyk akustycznie

Tychy • Riedel Music Club

ilustracja
fot. Oliwia Dopierała

Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów w polskim rocku oraz legenda gatunku – Marek Piekarczyk wystąpił w minioną sobotę (10 marca) w Riedel Music Club.

Rockman, wieczny hipis, przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. Zanim został wokalistą, brał udział w konkursach recytatorskich i zdobywał liczne wyróżnienia. Poezja do dziś jest mu bardzo bliska. Jest autorem kultowych tekstów niosących niezwykły przekaz.

Piekarczyk na poważnie śpiewać zaczął jako 18-latek w zespołach: Biała 21. oraz Sektor A. Artysta znany jest przede wszystkim z występów z zespołem TSA, z którym w latach 80. rzucił Polskę na kolana. Zespół koncertował również za granicą między innymi w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Holandii.
Marek współpracował z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. W marcu 2007 ukazała się płyta „Yugopolis”, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Piekarczyka oraz z tekstami jego autorstwa: „Gdzie jest nasza miłość” i"Czy pamiętasz?”. Płyta osiągnęła status „złotej” już w pierwszym dniu sprzedaży.
Muzyk jest znany też ze swojej działalności charytatywnej. W 2010 nagrał piosenkę „Wspomnienie” na płycie "Cudowny świat" wydanej przez Fundację im. Profesora Religi. 23 marca 2018 wystąpi też wraz z zespołem TSA podczas koncertu charytatywnego Giganci dla Świetlikowa na rzecz fundacji dla dzieci nieuleczalnie chorych.
W 2014 na rynku ukazała się jego książka autobiograficzna pt. "Zwierzenia kontestatora". W rozmowie z Leszkiem Gnoińskim muzyk odpowiedział na setki pytań. Piekarczyk wspomina swoich idoli, przyjaciół oraz zdradza tajniki pracy z uczestnikami programu „The Voice of Poland”, w którym był jurorem i trenerem. Wyznaje także, jak ważne w jego życiu są rodzina, miłość, dom oraz szacunek do drugiego człowieka. W wywiadzie-rzece artysta wyjawił też, jak poznał swoją obecną żonę, Katarzynę. Ich uczucie narodziło się w właśnie w Tychach na festiwalu imienia Ryśka Riedla.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy