Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 11/2018

Marek Piekarczyk akustycznie

Tychy • Riedel Music Club

ilustracja
fot. Oliwia Dopierała

Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów w polskim rocku oraz legenda gatunku – Marek Piekarczyk wystąpił w minioną sobotę (10 marca) w Riedel Music Club.

Rockman, wieczny hipis, przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. Zanim został wokalistą, brał udział w konkursach recytatorskich i zdobywał liczne wyróżnienia. Poezja do dziś jest mu bardzo bliska. Jest autorem kultowych tekstów niosących niezwykły przekaz.

Piekarczyk na poważnie śpiewać zaczął jako 18-latek w zespołach: Biała 21. oraz Sektor A. Artysta znany jest przede wszystkim z występów z zespołem TSA, z którym w latach 80. rzucił Polskę na kolana. Zespół koncertował również za granicą między innymi w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Holandii.
Marek współpracował z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. W marcu 2007 ukazała się płyta „Yugopolis”, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Piekarczyka oraz z tekstami jego autorstwa: „Gdzie jest nasza miłość” i"Czy pamiętasz?”. Płyta osiągnęła status „złotej” już w pierwszym dniu sprzedaży.
Muzyk jest znany też ze swojej działalności charytatywnej. W 2010 nagrał piosenkę „Wspomnienie” na płycie "Cudowny świat" wydanej przez Fundację im. Profesora Religi. 23 marca 2018 wystąpi też wraz z zespołem TSA podczas koncertu charytatywnego Giganci dla Świetlikowa na rzecz fundacji dla dzieci nieuleczalnie chorych.
W 2014 na rynku ukazała się jego książka autobiograficzna pt. "Zwierzenia kontestatora". W rozmowie z Leszkiem Gnoińskim muzyk odpowiedział na setki pytań. Piekarczyk wspomina swoich idoli, przyjaciół oraz zdradza tajniki pracy z uczestnikami programu „The Voice of Poland”, w którym był jurorem i trenerem. Wyznaje także, jak ważne w jego życiu są rodzina, miłość, dom oraz szacunek do drugiego człowieka. W wywiadzie-rzece artysta wyjawił też, jak poznał swoją obecną żonę, Katarzynę. Ich uczucie narodziło się w właśnie w Tychach na festiwalu imienia Ryśka Riedla.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy