Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 11/2018

Marek Piekarczyk akustycznie

Tychy • Riedel Music Club

ilustracja
fot. Oliwia Dopierała

Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów w polskim rocku oraz legenda gatunku – Marek Piekarczyk wystąpił w minioną sobotę (10 marca) w Riedel Music Club.

Rockman, wieczny hipis, przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. Zanim został wokalistą, brał udział w konkursach recytatorskich i zdobywał liczne wyróżnienia. Poezja do dziś jest mu bardzo bliska. Jest autorem kultowych tekstów niosących niezwykły przekaz.

Piekarczyk na poważnie śpiewać zaczął jako 18-latek w zespołach: Biała 21. oraz Sektor A. Artysta znany jest przede wszystkim z występów z zespołem TSA, z którym w latach 80. rzucił Polskę na kolana. Zespół koncertował również za granicą między innymi w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Holandii.
Marek współpracował z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. W marcu 2007 ukazała się płyta „Yugopolis”, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Piekarczyka oraz z tekstami jego autorstwa: „Gdzie jest nasza miłość” i"Czy pamiętasz?”. Płyta osiągnęła status „złotej” już w pierwszym dniu sprzedaży.
Muzyk jest znany też ze swojej działalności charytatywnej. W 2010 nagrał piosenkę „Wspomnienie” na płycie "Cudowny świat" wydanej przez Fundację im. Profesora Religi. 23 marca 2018 wystąpi też wraz z zespołem TSA podczas koncertu charytatywnego Giganci dla Świetlikowa na rzecz fundacji dla dzieci nieuleczalnie chorych.
W 2014 na rynku ukazała się jego książka autobiograficzna pt. "Zwierzenia kontestatora". W rozmowie z Leszkiem Gnoińskim muzyk odpowiedział na setki pytań. Piekarczyk wspomina swoich idoli, przyjaciół oraz zdradza tajniki pracy z uczestnikami programu „The Voice of Poland”, w którym był jurorem i trenerem. Wyznaje także, jak ważne w jego życiu są rodzina, miłość, dom oraz szacunek do drugiego człowieka. W wywiadzie-rzece artysta wyjawił też, jak poznał swoją obecną żonę, Katarzynę. Ich uczucie narodziło się w właśnie w Tychach na festiwalu imienia Ryśka Riedla.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  14 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy