W numerze

Wydanie
Numer 10/2018

Kobiety górą!

Pamiętajmy o naszych paniach!

ilustracja

Dzień kobiet to coroczne święto, obchodzone 8 marca w kilkudziesięciu państwach na całym świecie. Również w Polsce bardzo chętnie obchodzimy ten dzień. Jakie są jego początki i w jaki sposób spędzić ten wyjątkowy czas?

Korzeni współczesnego Dnia Kobiet, tak jak początków wielu innych świąt - należy szukać w starożytnym Rzymie.  Matronalia, bo tak nazywało się rzymskie święto będące pierwowzorem Dnia Kobiet, obchodzono w pierwszym tygodniu marca. Uroczystość znacznie różniła się od dzisiejszej - matronalia (zwane także matronales fariae) obchodziły tylko zamężne kobiety, nazywane matronami.
 

Ofiara z kwiatów

Podczas tego święta, mężatki udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilini, by złożyć ofiarę z kwiatów i modlić się o szczęście do bogini kobiet, macierzyństwa i narodzin. Zwyczajem, który przetrwał do naszych czasów jest obdarowywanie pań upominkami, które ówcześnie przygotowywali małżonkowie.

Co ciekawe matronalia były dniem wolnym dla niewolników- zwalniano ich wtedy z obowiązków i zapraszano na ucztę przygotowaną przez kobiety. Rzymska tradycja mówi, że święto ustanowił sam Romulus, legendarny założyciel Rzymu.

 

By docenić siłę kobiet

Współcześnie znany, międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych. Pierwszy (wtedy jeszcze narodowy) Dzień Kobiet odbył się z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki w Stanach Zjednoczonych, 28 lutego 1909 roku. Już w rok później, święto zaczęto obchodzić na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony na konferencji Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze, w której brało udział ponad 100 kobiet z 17 państw. Pomysł został przyjęty na drodze anonimowego głosowania, nie ustalono jednak jednej daty obchodzenia tego święta.

W tamtych czasach obchody Dnia Kobiet miały wymiar polityczny. Organizowano wtedy różnego rodzaju pochody, dla sufrażystek była to okazja do głoszenia swoich poglądów i domagania się praw kobiet, które nie miały prawa głosu, często były dyskryminowane, poniżane i nie mogły obejmować wyższych stanowisk. Po wybuchu I Wojny Światowej w Dzień Kobiet odbywały się także demonstracje antywojenne.

 

Dlaczego 8 marca?

8 marca 1917 roku rosyjskie kobiety zorganizowały głośne strajki pod hasłem „Chleb i pokój”, zaczynając tym samym rewolucję lutową. Kilka dni później, po abdykacji cara rząd tymczasowy postanowił przyznać kobietom prawa wyborcze.

Dzień 8 marca został ogłoszony Dniem Kobiet, a od 1965 roku jest to dzień wolny od pracy, by upamiętnić zasługi kobiet w czasie wojny. To właśnie te wydarzenia były powodem, dla którego obecnie w wielu państwach Dzień Kobiet przypada na 8 marca.

 

Rajstopy i goździki

W okresie PRL-u Dzień Kobiet w państwach bloku wschodniego był bardzo popularnym i hucznie obchodzonym świętem o charakterze państwowym. „Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”- tak mówił Władysław Gomułka składając życzenia zapracowanym Polkom.

Podobnie jak w Rosji, wtedy był to dzień wolny od pracy. By uczcić rolę kobiet publikowano portrety przedstawiające je podczas pracy a także zapewniano dodatkowy przydział produktów deficytowych takich jak kawa, ręczniki czy mydło. Mężczyźni tradycyjnie obdarowywali panie goździkami lub tulipanami, oraz rajstopami które do dzisiaj kojarzone są z tym świętem.

Według niektórych ówczesny Dzień Kobiet podobnie jak Dzień Hutnika czy Dzień Czynu Partyjnego miał podtrzymywać przywiązanie obywateli do Państwa Ludowego i idei socjalizmu.

 

Dzisiaj manify

W latach 90 zniesiono państwowy wymiar święta, jednak nadal chętnie je obchodzimy, chociaż w nieco inny sposób niż za czasów PRL. 8 marca kobiety są w centrum uwagi nie tylko mężczyzn, którzy obdarowują je prezentami, ale także mediów- z okazji tego święta co roku odbywają się manify, czyli demonstracje które na wzór pochodów z początków ubiegłego wieku są połączone z happeningami na rzecz równouprawnienia mężczyzn i kobiet, w różnych dziedzinach życia.

 

Gdzie ci mężczyźni?

Warto wspomnieć, że chociaż w Polsce nie ma tradycji obchodzenia Dnia Mężczyzn próbuje się wprowadzić takie święto do kalendarza, tuż po Dniu Kobiet, 10 marca. Tego dnia w kościele katolickim wspomina się 40 świętych męczenników z Sebasty.

Oczywiście, próby wprowadzenia Dnia Mężczyzn w Polsce, nie jest kwestią „odegrania” się na kobietach za ich święto ani żalu, że płeć brzydka swojego święta nie ma. Jest to związane z ustanowieniem międzynarodowego Dnia Mężczyzn (19 listopada), który jest obchodzony w wielu państwach. Nie zapominajmy jednak o tym, że nasi polscy panowie mają już swoje święto- Dzień Chłopaka, który obchodzimy niemal z równym entuzjazmem co Dzień Kobiet. Poza tym, czy rzeczywiście prawdziwi mężczyźni potrzebują takiego dnia?

 

Przeżyjmy ten dzień wyjątkowo!

Dzień Kobiet, hucznie obchodzony w czasach PRL – zwłaszcza przez mężczyzn, którzy wracali często „zawiani” do domów ze złamanym goździkiem, był wykpiwany i stanowił źródło dla wielu scenek kabaretowych. To na szczęście się zmienia i jak każda okazja do świętowania nabiera charakteru komercyjnego. Ma to swoje dobre i złe strony.

Z jednej wiele lokali oferujących jedzenie i rozrywkę stara się wykorzystać Dzień Kobiet, przygotowując z tej okazji szeroką ofertę, proponując w miłej atmosferze, często przy świecach, spędzenie czasu we dwoje. Tego nigdy za wiele. W codziennym zabieganiu mamy dla siebie mało czasu.

Z drugiej strony, także wiele ośrodków związanych z kulturą przygotowuje na ten dzień specjalną ofertę skierowaną do kobiet. Nie inaczej jest w Tychach. Na przykład Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza panie na „babskie popołudnie” z poczęstunkiem, przedstawieniem, pokazem tańca i wizażu (7 marca).

City Point także przygotował niespodziankę dla pań- między 1 a 10 marca klientki mogą liczyć na upominki modowe oraz kosmetyczne (a przy okazji sklepy liczą na zwiększone obroty). Fanki mocniejszych brzmień i zwolenniczki spędzania czasu w damskim gronie z pewnością zainteresuje kobiece KaraROCKe i ROCKoteka organizowana w Underground Pubie (10 marca), oraz Dzień kobiet w nowo otwartym Riedel Music Clubie (8 marca). W Pszczynie panie będą miały okazję zadbać o swoje zdrowie i nieodpłatnie przebadać się mammografem.

Mężczyźni, którzy chcą zrobić przyjemność swoim partnerkom, spędzić z nimi wspólnie czas, też mają w czym wybierać w bogatej ofercie mniejszych i większych lokali. Pamiętajcie, że ofiarowany kwiatek to jedynie symbol a wspólne, uroczyście spędzony czas z naszymi paniami, nie tylko w Dzień Kobiet, przeżywamy podwójnie.

Zuzanna Hasiewicz

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Stanisław Kawęcki: - Najważniejsze, żeby robić to co się lubi

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Stanisławem Kawęckim, którego pasją jest turystyka.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy