W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 10/2018

Czy Dzika Plaża pozostanie dzika?

Tychy • Paprocański diament

ilustracja

Paprocany to jedno z najpopularniejszych miejsc naszego miasta. Tu, w otoczeniu malowniczego jeziora na skraju miasta, otoczonego lasem, wypoczywają w wolnych chwilach całe rodziny. Spacerują, spotykają się ze znajomymi, bawią się ze swoimi pociechami.

To miejsce przyciąga też amatorów sportu, którzy wytrwale biegają po ścieżce okalającej jezioro lub próbują swoich sił w grach drużynowych na tutejszych boiskach. Paprocany niemal przez cały rok tętnią życiem.

Paprocany są zielonym diamentem rekreacyjnym Tychów. Nie brakuje tu atrakcji dla całych rodzin. Nieopodal jeziora znajduje się główna atrakcja Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany - Wodny Plac Zabaw. Stał się on doskonałą alternatywą dla kąpieli w jeziorze. W 2012 roku wodny plac został doceniony m.in przez amerykański portal „Flavorwire”. Tyski plac został zaliczony do najbardziej niezwykłych placów zabaw świata, obok 15 innych m.in. ze Szwecji, Japonii, Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Chin.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 marca 2018 r.

 

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy