Sondaż publiczny

Czy w Tychach jest potrzebna nowa galeria handlowa?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 10/2018

Silesius – finisaż wystawy

Tychy • Muzeum Miejskie

ilustracja

W miniony wtorek (27 lutego) w Muzeum Miejskim w sali „Starej Młótowni” odbył się finisaż wystawy Silesius poświęconej sławnym Ślązakom: noblistom, świętym, uczonym, arystokracji pracy, ducha i ziemi, sportowcom i politykom. Trudnego wyboru postaci do prezentacji „SILESIUS” dokonano spośród 290 ujętych w opracowaniu - „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności” prof. Joanny Rostropowicz z Uniwersytetu Opolskiego oraz w innych leksykonach biograficznych.

Prowadzący spotkanie Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego przypomniał, że wystawa, która podróżuje od dwóch lat po Górnym i Dolnym Śląsku (zawitała nawet do Brukseli) to pomysł posła Marka Plury i tyszanki dr Łucji Staniczek, jej komisarza. Teraz
z Tych pojedzie do Kochanowic, gdzie będzie miała stałą ekspozycję w dawnej gorzelni.

Celem wystawy było nie tylko pokazanie wybitnych postaci tej ziemi, ale pobudzenie myślenia, kto takim Ślązakiem jest i zachęcenie do poszukiwania i odkrywania kolejnych. Prof. Rostropowicz próbowała wyjaśnić, kto to jest Silesius, nawiązując do łacińskiego słowa.
- To określenie istnieje od wielu wieków, ale ludzie go nie znają, bo nie znają łaciny. Czy Silesius (Ślązak) godoł po ślonsku? Rudolf Abicht, pracownik w Katedrze Slawistyki we Wrocławiu w 1920 roku, który miał ucho na języki pisał, że Ślązacy mają własny język. Silesius mówił więc po górnośląsku, językiem który ma dużo dialektów, specyficzną melodię, wymowę i słownictwo. To, że jest język śląski to rzecz oczywista, ale na wystawie są osoby, które nie mówiły po śląsku, np. Ludwik Gutman, niemiecki Żyd. Trzeba zrozumieć, że jesteśmy wielojęzyczni, a nie wielokulturowi - przekonywała profesor Rostropowicz.
- Na wystawie pokazujemy, że Śląsk jest zagłębiem nauki, kultury, sztuki. Na pytanie, czy mamy pamiętać kogoś, kto żył 300 lat temu - profesor Rostropowicz odpowiadała – tak!

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 marca 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy