Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy wierzysz, że wpadka polityków PiS-u z materiałami wyborczymi opatrzonymi numerami listy przed ich losowaniem?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 38/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Na światowym poziomie

W najbliższy weekend, a w zasadzie już od czwartku na hali sportowej Bieruńskiego Ośrodka Sportu będzie można oglądać badminton na najwyższym światowym poziomie. Yonex Polish International to coś na kształt czołowych turniejów ATP w tenisie ziemnym.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Superpuchar dla GKS-u. Po raz trzeci!

Tyszanie bardzo udanie zainaugurowali sezon na krajowych lodowiskach, rozbijając na wyjeździe (6:1) JKH GKS Jastrzębie w meczu o Superpuchar Polski.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Burza o maty treningowe

Mysłowice to miasto wielu problemów. Kto by pomyślał, że prawdziwą burzę w mediach i samorządzie wywoła zakup przez MOSiR mat do trenowania dla dzieci.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Leszek wiedział, nie powiedział?

Startujący w naszym okręgu (nie dotyczy powiatu mikołowskiego) senator PiS-u Leszek Piechota - wybrany w roku 2015 jako senator PO – tym razem z szóstego miejsca listy PiS-u postanowił powalczyć o mandat poselski. I wzbudził sensację, bo na kilkanaście dni przed losowaniem, znał numer listy PiS-u.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Karol V – u nas Zapomniany

Dawno temu w tyskim liceum Norwida uczono mnie, że ten hiszpański król miał powiedzieć „W moim państwie słońce nie zachodzi nigdy”. Tylko nie powiedziano mi wtedy, że jego państwo to nie tylko Hiszpania, ale też… Tychy, Mikołów, Pszczyna, w zasadzie cały Śląsk. I znacznie więcej, bo Karol V władał w Europie tak rozległymi terytoriami, jak nikt przed nim i nikt po nim. Mija właśnie 500 lat od jego koronacji.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Znajomości zza ekranu

Internet dzięki swojemu nieograniczonemu zasięgowi w wielu kwestiach ułatwił życie. Wystarczy klik, klik i możemy wirtualnie wybrać się nad brzeg mórz czy do tropikalnego lasu. Odświeżyć znajomości a nawet zawiązać nowe. Ale wraz z dobrodziejstwem sieci łączy się też liczne zagrożenia - oszustwa internetowe, kradzieże, czasem wielkie rozczarowania ale też realne zagrożenia życia i zdrowia użytkowników który nie są świadomi lub te zagrożenia po prostu bagatelizują.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Uwaga na lalkę

W ostatnim czasie śląska policja zaczęła wydawać komunikat ostrzegający przed kolejną niebezpieczną grą, od jakiegoś czasu krążącą w sieci.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Policja apeluje i edukuje

Jak mówi Agnieszka Żyłka p.o. oficera prasowego KMP w Katowicach: Katowiccy policjanci zajmujący się profilaktyką prowadzą spotkania z zakresu bezpieczeństwa w internecie.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Frontem do klienta

Nie wiadomo, z czego to wynika, ale usługi seksualne w Tychach należą do najniższych w Polsce, chociaż wśród tych niedrogich są też inne śląskie miasta, na przykład Ruda Śląska czy Chorzów. Z erotycznych portali wynika, że w Tychach swoje usługi świadczy przynajmniej 40 prostytutek, w Pszczynie około 10, w Mysłowicach i Mikołowie ogłaszają się pojedyncze.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Świat nie z bajki

Chociaż to nie było łatwe udało mi się skontaktować z kilkoma osobami, które uprawiają najstarszy zawód świata. Ich klienci nie byli zbyt rozmowni, odpisał jeden, bardzo lakonicznie.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Ogórek - himalaista

Znamy, lubimy i uprawiamy od przeszło 5 tysięcy lat. I mimo, że przywykliśmy do ogórków z naszych ogródkowych upraw, nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę ich naturalne środowisko, z którego się wywodzą jest zupełnie inne od naszego, umiarkowanego.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 38/2019

Ptasi móżdżek

Myślisz sobie – głupi ptak – a to wcale nie jest tak. On jest chytry, on jest cwany, od wilczura jest mądrzejszy, chociaż mózg ma mniejszy.

więcej

Wywiad

ilustracja

Wierzę w ten Teatr

Rozmowa ze Sławkiem Żukowskim, reżyserem, aktorem, rysownikiem, malarzem, a nawet muzykiem!

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wio koniku

Przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy rozwój cywilizacji bardzo przyspieszył. Mówimy  o nim w kontekście elektryczności, hut, samochodów, samolotów, chirurgii nawet. Tymczasem dla naszych górnośląskich przodków najważniejsze były być może zmiany, które zachodziły w transporcie… konnym. Ponieważ jednak najlepiej znam temat z okolic Mysłowic, będę operował przede wszystkim tutejszymi przykładami.

 

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląska oberiba!

Alka, Delikates Biała, Gabi czy Wiedeńska Biała - coś wam to mówi? No tak. A może po prostu…oberiba? Pewnie części nie trzeba już bardziej tłumaczyć. Tak proszę Państwa - dzisiaj biorę na warsztat kalarepę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

W Kamionce nie chcą szerokiej drogi

Plan zagospodarowania przestrzennego, który burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula pokazał mieszkańcom dzielnicy Kamionka – bardzo się im nie spodobał. Mało powiedziane, na spotkaniu 25 lipca było bardzo gorąco. Padały pod adresem burmistrza i planu gorące słowa. Najwięcej kontrowersji wzbudza szeroka ulica, prowadząca przez środek dzielnicy. Mieszkańcy nie wiedzą, czemu ma ona służyć, ale obawiają się, że stanie się drogą praktycznie tranzytową, a ich spokojna, cicha, wiejska w zasadzie dzielnica zmieni się nie do poznania.

więcej

Partnerzy