W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer6/2018

Ostatni taki odbył się 73 lata temu

Bieruń • Przygotowania do odpustu św. Walentego

ilustracja

Bierunianie szykują się do tegorocznego odpustu ku czci św. Walentego. W tym roku uroczystość odpustowa przebiegać będzie wyjątkowo ze względu na to, że 14 lutego wypada Środa Popielcowa –  odbędzie się w niedzielę 11 lutego. Podobna sytuacja miała miejsce 73 lata temu - 14 lutego 1945 r., kiedy liturgiczne wspomnienie św. Walentego zbiegło się z pierwszym dniem Wielkiego Postu – Środą Popielcową.

Zbieżność dwóch wydarzeń - Środy Popielcowej i dnia św. Walentego wymaga dokonania zmiany w porządku świętowania tradycyjnego odpustu. Środa Popielcowa – podobnie jak Wielki Piątek – jest dniem postu i pokuty. Nie ma możliwości obchodzenia
w tym dniu uroczystości odpustowej. W związku z tym dniem odpustu w tym roku będzie niedziela 11 lutego i w tym dniu zostanie zachowany dotychczasowy porządek mszy odprawianych dotąd 14 lutego.
Zmiana nie dotyczy Wigilii Uroczystości św. Walentego – wtorku 13 lutego. W tym dniu o godz. 17.oo w kościele parafialnym zostanie odprawiona msza św. w intencji mieszkańców Bierunia, podczas której ks. abp Wiktor Skworc poświęci nowy dzwon do bieruńskiego sanktuarium. Po mszy św. w procesji dzwon zostanie przeniesiony do Walencinka.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 7 lutego 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy