W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer6/2018

Jubileuszowy koncert

Tychy • Tyskie Dni Suzuki

ilustracja

Tegoroczna edycja Tyskich Dni Suzuki, którą zwieńczył w minioną niedzielę (4 lutego) uroczysty, jubileuszowy koncert z okazji 15-lecia Tyskiej Szkoły Suzuki był niezwykłym wydarzeniem międzynarodowym dla utalentowanych muzycznie małych i nieco większych tyszan, dla ich rodzin oraz wszystkich, którzy przybyli na to wydarzenie.

Ciągle mamy jeszcze zimowe ferie. Dla większości dzieci to czas odpoczynku. Część z nich preferuje zimowe szaleństwo w górach, inni wolą go spędzać w domowych pieleszach, często przed komputerem. Dzieci Suzuki, co roku wybierają
w tym okresie intensywne, pracowite i motywujące warsztaty muzyczne.
Serce rośnie

Serce rośnie, kiedy widzi się i słyszy się tak liczną grupę dzieci i młodzieży, która potrafi nie tylko słuchać różnorodnej muzyki, od klasycznej (która kiedyś, jak podkreślała Elżbieta Węgrzyn, założycielka Tyskiej Szkoły Suzuki, spełniała rolę muzyki rozrywkowej) po standardy tej jazzowej i popularnej, ale także ją wykonywać z ogromną pasją i zaangażowaniem. I najcenniejsze jest to, że bez względu jak potoczą się przyszłe losy dzisiejszych muzykujących w Szkole Suzuki kilku i kilkunastolatków, czy zwiążą się w przyszłości z muzyką, to ona w nich do końca życia pozostanie. Będzie towarzyszyć im już zawsze. Bo nie tylko gry na instrumentach, ale także świadomego słuchania muzyki, po to by ją docenić, trzeba się nauczyć. Podobnie jak skupienia, cierpliwości, wytrwałości, które są niezbędne w czasie nauki gry na każdym instrumencie. A skrzypce są pośród nich jednym z najbardziej wymagających.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 7 lutego 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy