W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer6/2018

Przedłużają się odbiory

Tychy • Majówka już w Wodnym Parku?

ilustracja

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi przez Czytelników do redakcji „Echa”, które dotyczyły przedłużającej się budowy i kolejnych terminów oddania do użytku mieszkańcom miasta Tyskiego Parku Wodnego, skierowaliśmy kilka z nich do Zbigniewa Gieleciaka, prezesa RCGW, która to spółka jest inwestorem tego przedsięwzięcia. Zamiast odpowiedzi otrzymaliśmy informację agencji PR Imago.

Przypomnijmy, że termin oddania do użytku Tyskiego Parku Wodnego już wcześniej został przesunięty na początek 2018 roku.
W poniedziałek (5 lutego) poinformowano nas, że obiekt będzie przekazany przez wykonawcę inwestorowi na początku kwietnia, natomiast dokładną datę przekazania parku mieszkańcom poznamy na 50 dni przed tym wydarzeniem.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 7 lutego 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy