W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer6/2018

Sentymentalnie, na głosy

Tychy • Underground Pub - Kazik & Kwartet ProForma

ilustracja

Piątek (2 lutego) był dniem, na który wszyscy fani twórczości Kazika Staszewskiego czekali bardzo długo. Artysta już drugi raz wystąpił w Tychach wraz z Kwartetem ProForma. Tym razem jednak, nie w teatrze, a w tyskim Underground Pub. Zmiana klimatu zdecydowanie wyszła na plus tej sentymentalnej podróży.

Podniosła atmosfera zagościła na osiedlu K jeszcze na długo przed rozpoczęciem koncertu. Okazało się bowiem, że długo zapowiadany koncert Kazika Staszewskiego oraz Kwartetu ProForma sprowadził w to miejsce nie tylko mieszkańców Tychów, ale również gości z Bielska czy Mikołowa. Fani na długo przed koncertem głośno dyskutując, zastanawiali się, jakie utwory niebawem usłyszą.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 7 lutego 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy