Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 2/2018

Rekordowe tłumy w orszaku

Bojszowy • Święto Trzech Króli

ilustracja

Orszak Trzech Króli to uliczna parada organizowana w miastach Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych, w których przemarsze te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie w tych krajach to Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty wieczorem 5 stycznia. W czasie ostatnich kilkunastu lat tradycja ta zadomowiła się w Polsce, a od czterech lat także w Bojszowach, konkretnie w Bojszowach Nowych.

Parafię Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych tworzą wierni z Bojszów Nowych i Świerczyńca. Od czterech lat, z inicjatywy Antoniego Wilczka, radnego i członka Rady Parafialnej, niewielka grupa organizatorów przygotowuje tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy i monarchowie na przemian wędrują w jednym roku przez Bojszowy Nowe a w kolejnym przez Świerczyniec. Tym razem wypadło na Świerczyniec i to tam, o 13,30 wyruszył sprzed kościoła Parafialny Orszak Trzech Króli.
Ponad 700 osób z niewielkiej, bo liczącej 2700 osób parafii, przeszło ulicami: Sierpową, Lawendową, Klubową, Barwną, Leśną, Klubową, Lawendową z powrotem do kościoła, gdzie pokłoniono się Narodzonemu. Trzej Królowie – jak na monarchów przystało, mieli do dyspozycji bryczkę zaprzężoną w konie, ale piękna pogoda sprawiła, że większą część trasy pokonali pieszo.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy