W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 2/2018

Rekordowe tłumy w orszaku

Bojszowy • Święto Trzech Króli

ilustracja

Orszak Trzech Króli to uliczna parada organizowana w miastach Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych, w których przemarsze te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie w tych krajach to Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty wieczorem 5 stycznia. W czasie ostatnich kilkunastu lat tradycja ta zadomowiła się w Polsce, a od czterech lat także w Bojszowach, konkretnie w Bojszowach Nowych.

Parafię Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych tworzą wierni z Bojszów Nowych i Świerczyńca. Od czterech lat, z inicjatywy Antoniego Wilczka, radnego i członka Rady Parafialnej, niewielka grupa organizatorów przygotowuje tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy i monarchowie na przemian wędrują w jednym roku przez Bojszowy Nowe a w kolejnym przez Świerczyniec. Tym razem wypadło na Świerczyniec i to tam, o 13,30 wyruszył sprzed kościoła Parafialny Orszak Trzech Króli.
Ponad 700 osób z niewielkiej, bo liczącej 2700 osób parafii, przeszło ulicami: Sierpową, Lawendową, Klubową, Barwną, Leśną, Klubową, Lawendową z powrotem do kościoła, gdzie pokłoniono się Narodzonemu. Trzej Królowie – jak na monarchów przystało, mieli do dyspozycji bryczkę zaprzężoną w konie, ale piękna pogoda sprawiła, że większą część trasy pokonali pieszo.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy