Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

W numerze

Powiat
powiat bieruńsko-lędziński
Wydanie
Numer 2/2018

Rekordowe tłumy w orszaku

Bojszowy • Święto Trzech Króli

ilustracja

Orszak Trzech Króli to uliczna parada organizowana w miastach Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych, w których przemarsze te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie w tych krajach to Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty wieczorem 5 stycznia. W czasie ostatnich kilkunastu lat tradycja ta zadomowiła się w Polsce, a od czterech lat także w Bojszowach, konkretnie w Bojszowach Nowych.

Parafię Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych tworzą wierni z Bojszów Nowych i Świerczyńca. Od czterech lat, z inicjatywy Antoniego Wilczka, radnego i członka Rady Parafialnej, niewielka grupa organizatorów przygotowuje tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy i monarchowie na przemian wędrują w jednym roku przez Bojszowy Nowe a w kolejnym przez Świerczyniec. Tym razem wypadło na Świerczyniec i to tam, o 13,30 wyruszył sprzed kościoła Parafialny Orszak Trzech Króli.
Ponad 700 osób z niewielkiej, bo liczącej 2700 osób parafii, przeszło ulicami: Sierpową, Lawendową, Klubową, Barwną, Leśną, Klubową, Lawendową z powrotem do kościoła, gdzie pokłoniono się Narodzonemu. Trzej Królowie – jak na monarchów przystało, mieli do dyspozycji bryczkę zaprzężoną w konie, ale piękna pogoda sprawiła, że większą część trasy pokonali pieszo.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy