W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 2/2018

Możesz posiąść cenną umiejętność „migania”

 Miejska Biblioteka Publiczna

ilustracja

Od 9 stycznia ruszył kolejny cykl zajęć warsztatowych poświęconych językowi migowemu. Jego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach. Kurs jest bezpłatny i umożliwia poznanie, doskonalenie jednego z naszych najbardziej naturalnych sposobów komunikacji - języka ciała, mimiki oraz gestów.
Cykl kursów w Mediatece
W głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w każdy wtorek o godzinie 16:00 będą odbywać się specjalnie przygotowane warsztaty z PJM, czyli Polskiego Języka Migowego. Kurs ma charakter informacyjno-poznawczy, ponieważ nie kończy się uzyskaniem certyfikatu. Na zajęciach dowiemy się nie tylko na czym lingwistyka migowa się opiera, ale też chętni uczestnicy nauczą się podstawowych zwrotów tego języka. Warsztaty prowadzi wolontariusz - Marcin Brodowiak, biegle posługujący się PJM-em.
Takie kursy odbywają się już drugi rok. Pierwsze tego typu zajęcia miały miejsce w kwietniu ubiegłego roku. Jak informuje Anna Krawczyk, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, do tej pory, w 31 spotkaniach warsztatowych udział wzięło ponad trzysta osób.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy