Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 2/2018

Mały Wiedeń w Teatrze Małym

Noworoczna klasyka koncertowa

ilustracja

Choć tydzień po sylwestrze, to jednak w pięknym stylu, Tychy uczciły nowy rok. W niedzielę (7 stycznia) w Teatrze Małym odbył się noworoczny koncert w wiedeńskim stylu.

Tyskie koncerty noworoczne stały się już tradycją na stałe wpisaną w życie miasta. Tegoroczny uświetniła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu powstała wiosną 1950r. Działalność zaczynała od propagowania i popularyzacji muzyki wśród górniczej klasy robotniczej.
Z biegiem lat dostrzeżono jej potencjał, kunszt i zasługi. Przekształceniu ulegał też profil jej repertuaru. Orkiestra koncertowała w Rosji, Czechach, Japonii i  Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach. Wraz z orkiestrą zagrało mnóstwo wybitnych artystów z kraju i zagranicy, m.in. Wiesław Ochman czy Bernard Ładysz.
Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków. Od 1990 roku jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Sławomir Chrzanowski, który w trakcie niedzielnego koncertu noworocznego nie tylko dyrygował orkiestrą, ale też sprawdził się jako konferansjer. Dał się poznać jako obdarzony ogromnym poczuciem humoru i talentem do nawiązywania kontaktu z publicznością prowadzący.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy