Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 2/2018

Mały Wiedeń w Teatrze Małym

Noworoczna klasyka koncertowa

ilustracja

Choć tydzień po sylwestrze, to jednak w pięknym stylu, Tychy uczciły nowy rok. W niedzielę (7 stycznia) w Teatrze Małym odbył się noworoczny koncert w wiedeńskim stylu.

Tyskie koncerty noworoczne stały się już tradycją na stałe wpisaną w życie miasta. Tegoroczny uświetniła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu powstała wiosną 1950r. Działalność zaczynała od propagowania i popularyzacji muzyki wśród górniczej klasy robotniczej.
Z biegiem lat dostrzeżono jej potencjał, kunszt i zasługi. Przekształceniu ulegał też profil jej repertuaru. Orkiestra koncertowała w Rosji, Czechach, Japonii i  Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach. Wraz z orkiestrą zagrało mnóstwo wybitnych artystów z kraju i zagranicy, m.in. Wiesław Ochman czy Bernard Ładysz.
Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków. Od 1990 roku jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Sławomir Chrzanowski, który w trakcie niedzielnego koncertu noworocznego nie tylko dyrygował orkiestrą, ale też sprawdził się jako konferansjer. Dał się poznać jako obdarzony ogromnym poczuciem humoru i talentem do nawiązywania kontaktu z publicznością prowadzący.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy