W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 2/2018

Mały Wiedeń w Teatrze Małym

Noworoczna klasyka koncertowa

ilustracja

Choć tydzień po sylwestrze, to jednak w pięknym stylu, Tychy uczciły nowy rok. W niedzielę (7 stycznia) w Teatrze Małym odbył się noworoczny koncert w wiedeńskim stylu.

Tyskie koncerty noworoczne stały się już tradycją na stałe wpisaną w życie miasta. Tegoroczny uświetniła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu powstała wiosną 1950r. Działalność zaczynała od propagowania i popularyzacji muzyki wśród górniczej klasy robotniczej.
Z biegiem lat dostrzeżono jej potencjał, kunszt i zasługi. Przekształceniu ulegał też profil jej repertuaru. Orkiestra koncertowała w Rosji, Czechach, Japonii i  Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach. Wraz z orkiestrą zagrało mnóstwo wybitnych artystów z kraju i zagranicy, m.in. Wiesław Ochman czy Bernard Ładysz.
Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków. Od 1990 roku jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Sławomir Chrzanowski, który w trakcie niedzielnego koncertu noworocznego nie tylko dyrygował orkiestrą, ale też sprawdził się jako konferansjer. Dał się poznać jako obdarzony ogromnym poczuciem humoru i talentem do nawiązywania kontaktu z publicznością prowadzący.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 10 stycznia 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy