W numerze

Powiat
Tychy
Wydanie
Numer 49/2017

Paweł Pryga: - Pięknie jest marzyć!

Tychy • Nie wszędzie jeszcze bez barier

ilustracja

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problemy ogromnej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Echo rozmawia z Pawłem Prygą, niepełnosprawnym od urodzenia tyszaninem. Paweł ma 34 lata, jego brat bliźniak Piotr mieszka we Francji. On sam, z rodzicami - Danutą i Jerzym, którzy są emerytami, oraz z dwoma starszymi braćmi, mieszka w Tychach. 

Echo: - Czy łatwo być osobą niepełnosprawną w Tychach?
Paweł Pryga: - Urodziłem się z przepukliną rdzeniowo–oponową. Od dziecka byłem więc skazany na wózek inwalidzki. Moi rodzice robili wszystko, abym nie odczuwał tej niepełnosprawności i traktowali mnie na równi z bratem bliźniakiem. Nie zamykali w czterech ścianach. To było rygorystyczne wychowanie, które teraz bardzo doceniam, bo większość osób niepełnosprawnych, chowanych pod kloszem, jest nieporadna. Nie chcą mi wierzyć, że mieszkam sam, jeżdżę na koncerty i różne zawody. Czasem patrzą na mnie jak na kosmitę.
Staram się funkcjonować jak normalni ludzie. Czasami napotykam na bariery. Zwróciłem uwagę na to, że przy budowie nowych obiektów lub remoncie np. sklepów zapomina się o nas, potencjalnych klientach. Na przykład na oś. „T”, gdzie mieszkają moi rodzice, sklep spożywczy po remoncie ma za wysokie progi dla wózka inwalidzkiego. Lubię na przykład jedzenie wegetariańskie. Na Grota - Roweckiego jest restauracja „Kolorowy talerz”. Niestety, nie dość, że wysoki próg jest tam barierą, to jeszcze trzeba dodatkowo pokonać schody… Nie zawsze jest niestety różowo…

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 6 grudnia 2017r

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy