Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

Echo historii

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

ilustracja

Fizyka, optyka, przyroda, filozofia. Oświecony pakiet wykształcenia w ciemnych, średniowiecznych czasach sprawia, że cały świat uważa tego Ślązaka za jednego z najwybitniejszych myślicieli i naukowców tamtej epoki. Katedra w Padwie,  poselstwo na Soborze w Lyonie oraz wiele innych tytułów i osiągnięć sprawiają, że wart jest poznania. Ale trzeba powiedzieć więcej: Ślązacy mają czołowego uczonego z czasów, gdy nauka jeszcze w zasadzie nie istniała. Bo on jako jeden z pierwszych ludzi na świecie, zaczął tłumaczyć swoje obserwacje nie za pomocą Biblii, lecz za pomocą umysłu, zjawisk przyrodniczych. W tym co go otacza nie szukał działalności demonów, lecz praw fizyki. W XIII wieku to zupełnie niezwykłe.  Poznajmy więc Witelona.

Występuje w piśmiennictwie pod wieloma imionami: Witelo, Vitello, Vitellio, Vitello Thuringopolonis, a także Erazm Ciołek. Jest postacią bez dokładnej daty urodzenia i zgonu, bez dokładnego, uporządkowanego życiorysu i jak to często bywa – postacią z zagubioną teką dzieł. Do dziś zachowały się:  list - "O najgłębszej przyczynie żalu za grzechy i o naturze szatanów" oraz wykład optyki "Perspektywy" (szesnaście odpisów, żadnego nie ma  na terenie Śląska, a nawet Polski). Mimo  wszystko wiemy o nim sporo.
Urodził się ok.1230 r., na pewno na Śląsku, a najprawdopodobniej w Legnicy, w plebejskiej rodzinie. Zapewne jako chłopak przeżył słynną bitwę pod Legnicą. Tam również skończył szkołę. Następnie udał się na studia do centrum ówczesnej nauki – do Paryża.
 Czym skorupka za młodu nasiąknie
To właśnie w Paryżu Witelo zapoznał się z nowatorskimi teoriami, jakoby świat nie wyglądał tak, jak stworzył go bóg, lecz rozwijał się i zmieniał, a samo  jego poznanie powinno odbywać się za pomocą rozumu. Dziś to dla nas oczywistość – wówczas kamień obrazy dla Kościoła czyli władzy w Europie najwyższej. Uczestniczył również w wykładach Rogera Bacona, którego do dzisiaj uważamy za pierwszego po starożytności empirystę, badacza świata za pomocą nauki. Kiedy więc przyjrzymy się dziełom  naukowym i twierdzeniom Witelona, rzuciwszy okiem na jego uniwersyteckie wykształcenie, bez trudu dostrzeżemy, iż Witelo wzorował się na Baconie, co przybliża go do późniejszego o dwa wieku renesansu.
 Demony? Zjawiska przyrodyi złudzenia wzroku
Wizerunek szatana w średniowieczu, jest równie ważny (jeżeli nie ważniejszy) niż Boga. Demonologia (średniowieczna naukao złych duchach) nakręcana była głównie przez Kościół, który w ten sposób kontrolował życie. Manipulowanie ludzkimi słabościami, wykorzystywanie emocji, w tym głównie strachu, było głównym zadaniem księży. Każda mgła, tęcza, błyskawica była dowodem walki demonów i aniołów.
Nie do pomyślenia były więc teorie Witelona zaprezentowane w kontrowersyjnym traktacie. Nawiasem mówiąc, ów traktat był listem do prorektora i przyjaciela, magistra Ludwika z Lwówka Śląskiego; Witelo udzielił odpowiedzi na pytania o „naturę demonów” i takim tytułem posługujemy się do dzisiaj.
W traktacie „O naturze demonów” śląski uczony postawił twierdzenia zupełnie odmienne od średniowiecznych poglądów. Przecież jeszcze prawie 300 lat później niejaki Peter Biesfield, demonolog i jezuita, stworzył klasyfikację demonów, na czelez Asmodeuszem i Belzebubem. Jak odnosił się do tego Witelo? Jego zdaniem zjawiska atmosferyczne nie są efektem działania demonów lecz praw natury oraz - po części - złudzenia wzroku. Co do tych ostatnich, warto przypomnieć, iż Witelo zajmował się również psychologią i ludzkim umysłem i pewnie wiedział, iż stan emocjonalny człowieka, szczególnie skrajny stan (np. lęku) jest w stanie wywołać pewne wizje. Cała reszta „demonicznej” działalności to po prostu mgły i błyskawice. Dziś to dla nas oczywiste, wtedy wcale nie.
 Wielka optyka Witelona
Witelo kształcił się przez całe życie. W Padwie zaznajomił się z prawem, matematyką, fizyką, przyrodą, filozofią i teologią. Tam również udzielał lekcji, jakiś czas po to, by zarobić na życie, gdyż wstrzymano mu dochody ze śląskiego skarbca. To w Padwie najbardziej umiłował sobie meteorologię i optykę, poczynił pierwsze badania nad zjawiskami atmosferycznymi i załamywaniem się światła.
W 1268 roku Witelo udał się do Rzymu, na dwór papieski. Kontynuował swe badania i tak powstały „Perspektywy ksiąg dziesięcioro” napisane w Rzymie, ok. 1270 roku.
Dzieło to było wielkie nie tylko ze względu na merytoryczną zawartość, ale i na pokaźne, encyklopedyczne rozmiary. Zawierało twierdzenia Platona,  Arystotelesa, Euklidesa, Avicenny i innych uczonych starożytnych, a także prace najwybitniejszego optyka arabskiego Alhazena, uważnie studiowane przez uczonych - aż do XVI wieku stanowiło podstawę optyki.
Inne dzieła Witelo, nie mógł długo zabawić na dworze papieża Grzegorza X, gdyż ten był zagorzałym przeciwnikiem nauki. To w Rzymie napisał dzieło, które być może już wtedy tam zaginęło, czyli „Wnioski z elementów Euklidesa” . Nie wiadomo do końca, jak potoczyły się jego losy bezpośrednio po pobycie w Rzymie, najprawdopodobniej udał się na dwór Ottokara II, króla Czech, a opiekuna Henryka IV, księcia wrocławskiego.
Nie do końca ceniony jako teolog, uczony na wieki został zapamiętany jako przyrodnik i filozof.
 Z niego czerpali da Vinci i Kopernik
Witelo zajął się na ówczesne czasy najważniejszą gałęzią fizyki - optyką. Pierwsza księga to ponad sto dowodów matematycznych oraz twierdzeń w większości należących do Witelona. „Perspektywy” były absolutnie najważniejszą publikacją o optyce (ukazywała się przez lataw wielu kopiach, aż w 1535r.  zostały wydrukowane w Norymberdze).
Kto studiował Witelona? Wszyscy uczeni do XVII wieku, którzy zapisali się w kartach historii, na tyle, by współczesne dzieci mogły o nich przeczytać w podręcznikach, a więc i Leonardo da Vinci i Kopernik, a także Newton czy Kepler. Ten ostatni zresztą swoje epokowe dzieło o optyce zatytułował skromnie „Dopełnienie do Witelona”.
 Ślązak czy Polak?
Witelo urodził się na ziemi śląskiej, ale pisał o sobie „syn Turyngów i Polaków”. W dziesiątej księdze „Optyki” stwierdza: „  W naszej ziemi, a mianowicie w Polsce, tej która jest zamieszkana pod 50 stopniem szerokości”. Kim zatem był? Kim się czuł? Wtedy nie istniało poczucie odrębności narodowej i dlatego naukowiec mawiał o sobie, że jest Polakiem urodzonym w Polsce. Nie zmienia to faktu, że z dzisiejszego punktu widzenia był Ślązakiem, czego koronnym dowodem jest jego prawdziwe imię. Według profesora A. Birkenmajera imię Witelo jest zdrobnieniem od śląskiego imienia Wito, czyli od niemieckiego Guido.  Przede wszystkim jednak rozmawianie o narodowości ludzi żyjących do XVII-XVIII wieku, to bezsens. Narodowość związana była wówczas z  państwem,
w którym człowiek się urodził. Śląsk XIII-wieczny, podobnie jak dzisiejszy, utożsamiany był z Polską, więc
i Witelo tak się utożsamiał. Zresztą podobnie jak Kopernik, którego rodzice pochodzili dokładnie z tych stron, co Witelo.
Mimo to, pamiętajmy, że jeden z najpotężniejszych umysłów Średniowiecza, autorytet Kopernika i Keplera pochodził ze Śląska. Szczyciłby się nim każdy europejski region, każde państwo. Pewnie postawiliby mu pomnik. A u nas o nim nawet wzmianki w podręcznikach, jedyny niewielki obelisk znajduje się w Żurawinie (powiat wrocławski). A wyższa szkoła w Legnicy nosi jego imię. Ale jak na najwybitniejszy po Baconie umysł średniowiecza – to trochę mało.
 Wpływ na Śląsk
Ostatnie lata swojego życia Witelo spędził w Legnicy, gdzie był nauczycielem. Według profesora Aleksandra Birkenmajera, przebudzenie umysłowe na Śląsku w XIV w. jest wynikiem działalności Witelona. To dzięki uczonemu została założona szkoła w Legnicy, w 1309r.
Jak żyło się Witelonowi w czasach inkwizycji ? Jak to się stało, że nie został spalony na stosie lub poddany torturom, tak jak wszyscy ludzie nauki ? Po prostu miał sporo szczęścia, bo procesy i tortury naukowców, zielarek (złych czarownic paktujących z diabłem), miały przeżyć swój rozkwit nieco później.
Niewątpliwie trzeba było sporo odwagi, aby w średniowieczu być światłym naukowcem, natomiast aby podważać teorie księży na temat demonów, cóż… To już chyba trzeba było być szaleńcem. •
 
 Joanna NORAS

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy