Echo dla pań

Pielęgnacja skóry jesienią

Jesień jest idealnym momentem na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. W tam czasie możemy zregenerować skórę po letnich kąpielach słonecznych i przygotować ją na niesprzyjającą zimową aurę.

ilustracja

Najczęstsze problemy skórne w okresie jesiennym:

Przebarwienia

Przebarwienia powstają na skutek nadmiernej produkcji i nieprawidłowego rozmieszczenia barwnika (melaniny) w naskórku i/lub w skórze właściwej. Powstają m.in. na skutek zaburzeń hormonalnych lub jako powikłanie po stanach zapalnych, zmianach  trądzikowych. To właśnie jesienią planujemy zabiegi rozjaśniające przebarwienia (peelingi chemiczne, zabiegi IPL czy laserowe)
ponieważ światło słonecznie nie jest już bardzo intensywne i nie ma dużego ryzyka nawrotów przebarwień. Temperatura na dworze jest również nadal łaskawa dla naszej skóry, dzięki czemu nie ma ryzyka odmrożeń podczas złuszczania naskórka.

Trądzik

Trądzik jest kolejnym defektem nasilającym się jesienią. Przeważnie nasilenie to jest związane z nadmierną ekspozycją na światło słoneczne, powodującą zgrubienie warstwy rogowej naskórka, co doprowadza do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie serii peelingów chemicznych kwasem migdałowym lub salicylowym, które nie tylko znormalizują rogowacenie naskórka, ale mają również działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.


Skóra przesuszona i odwodniona

To kolejny problem, z którym możemy się spotkać po sezonie urlopowym. Nie należy lekceważyć przesuszenia i odwodnienia skóry,
ponieważ taka skóra zdecydowanie gorzej reaguje na niskie temperatury, poza tym stan ten sprzyja powstawaniu zmarszczek i pogłębia te już istniejące. W tym wypadku można zaproponować delikatne zabiegi złuszczające, np. hydrabrazję czy oksybrazję, złuszczanie za pomocą soli fizjologicznej rozproszonej w strumieniu powietrza lub tlenu, które dodatkowo mają działanie  awilżające.
Doskonałe efekty przynosi również seria zabiegów mezoterapii bezigłowej lub igłowej, z odpowiednio dobranym koktajlem  zabiegowym.

Rozszerzone naczynia krwionośne

Wysokie temperatury i nadmierna ekspozycja na światło słoneczne mogą powodować również powstawanie popularnie nazywanych „pajączków”. Są to w istocie rozszerzone naczynia krwionośne. W gabinetach można znaleźć szereg zabiegów mających na celu uszczelnienie naczyń, opartych m.in. na rutynie, witaminie C i K. Jednak zabiegi te nie likwidują problemu całkowicie. Można  również skorzystać z zabiegów zamykania naczyń krwionośnych za pomocą IPL, laserów lub elektrokoagulacji. Ważna jest również suplementacja doustna preparatami zawierającymi rutynę czy trokserutynę.

Co jeszcze może mieć wpływ na skórę?

Jesień jest idealnym momentem na wprowadzenie zdrowej diety. Łatwo dostępne są bogate w witaminy i mikroelementy warzywa i owoce. Jedzmy również orzechy i nie zapominajmy o bogatych w kwasy omega rybach. Mimo spadku temperatury na dworze dalej powinniśmy wypijać 1,5 litra wody dziennie, a słodkie napoje gazowane możemy zastąpić filiżanką herbaty zielonej lub owocowej,
które są bogatym źródłem antyoksydantów. Nie rezygnujmy również z przebywania na świeżym powietrzu, już półgodzinny spacer świetnie wpłynie nie tylko na naszą cerę i figurę, ale również na samopoczucie.

Porad udziela kosmetolog Arleta
Macierzyńska – wykładowczyni
Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej
w Katowicach

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy