Sondaż publiczny

Sylwestrową Noc lubisz spędzać:

Echo dla pań

Pielęgnacja skóry jesienią

Jesień jest idealnym momentem na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. W tam czasie możemy zregenerować skórę po letnich kąpielach słonecznych i przygotować ją na niesprzyjającą zimową aurę.

ilustracja

Najczęstsze problemy skórne w okresie jesiennym:

Przebarwienia

Przebarwienia powstają na skutek nadmiernej produkcji i nieprawidłowego rozmieszczenia barwnika (melaniny) w naskórku i/lub w skórze właściwej. Powstają m.in. na skutek zaburzeń hormonalnych lub jako powikłanie po stanach zapalnych, zmianach  trądzikowych. To właśnie jesienią planujemy zabiegi rozjaśniające przebarwienia (peelingi chemiczne, zabiegi IPL czy laserowe)
ponieważ światło słonecznie nie jest już bardzo intensywne i nie ma dużego ryzyka nawrotów przebarwień. Temperatura na dworze jest również nadal łaskawa dla naszej skóry, dzięki czemu nie ma ryzyka odmrożeń podczas złuszczania naskórka.

Trądzik

Trądzik jest kolejnym defektem nasilającym się jesienią. Przeważnie nasilenie to jest związane z nadmierną ekspozycją na światło słoneczne, powodującą zgrubienie warstwy rogowej naskórka, co doprowadza do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie serii peelingów chemicznych kwasem migdałowym lub salicylowym, które nie tylko znormalizują rogowacenie naskórka, ale mają również działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.


Skóra przesuszona i odwodniona

To kolejny problem, z którym możemy się spotkać po sezonie urlopowym. Nie należy lekceważyć przesuszenia i odwodnienia skóry,
ponieważ taka skóra zdecydowanie gorzej reaguje na niskie temperatury, poza tym stan ten sprzyja powstawaniu zmarszczek i pogłębia te już istniejące. W tym wypadku można zaproponować delikatne zabiegi złuszczające, np. hydrabrazję czy oksybrazję, złuszczanie za pomocą soli fizjologicznej rozproszonej w strumieniu powietrza lub tlenu, które dodatkowo mają działanie  awilżające.
Doskonałe efekty przynosi również seria zabiegów mezoterapii bezigłowej lub igłowej, z odpowiednio dobranym koktajlem  zabiegowym.

Rozszerzone naczynia krwionośne

Wysokie temperatury i nadmierna ekspozycja na światło słoneczne mogą powodować również powstawanie popularnie nazywanych „pajączków”. Są to w istocie rozszerzone naczynia krwionośne. W gabinetach można znaleźć szereg zabiegów mających na celu uszczelnienie naczyń, opartych m.in. na rutynie, witaminie C i K. Jednak zabiegi te nie likwidują problemu całkowicie. Można  również skorzystać z zabiegów zamykania naczyń krwionośnych za pomocą IPL, laserów lub elektrokoagulacji. Ważna jest również suplementacja doustna preparatami zawierającymi rutynę czy trokserutynę.

Co jeszcze może mieć wpływ na skórę?

Jesień jest idealnym momentem na wprowadzenie zdrowej diety. Łatwo dostępne są bogate w witaminy i mikroelementy warzywa i owoce. Jedzmy również orzechy i nie zapominajmy o bogatych w kwasy omega rybach. Mimo spadku temperatury na dworze dalej powinniśmy wypijać 1,5 litra wody dziennie, a słodkie napoje gazowane możemy zastąpić filiżanką herbaty zielonej lub owocowej,
które są bogatym źródłem antyoksydantów. Nie rezygnujmy również z przebywania na świeżym powietrzu, już półgodzinny spacer świetnie wpłynie nie tylko na naszą cerę i figurę, ale również na samopoczucie.

Porad udziela kosmetolog Arleta
Macierzyńska – wykładowczyni
Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej
w Katowicach

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bożek – przegrał ze Stephensonem

Dla wynalazcy liczy się miejsce, gdzie pracuje

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Dajmy brukselce szansę!

Z brukselką jest trochę jak ze szpinakiem, czy wątróbką – większość z nas ma związane z nimi złe wspomnienia z czasów dzieciństwa. Czemu tak się stało? Po pierwsze do niektórych smaków trzeba zwyczajnie dojrzeć, ale myślę, że najważniejszy jest jednak sposób przyrządzenia. Z tego miejsca chciałabym pozdrowić wszystkie przemiłe panie przedszkolanki, które z pełnym przekonaniem usiłowały wciskać mi i moim kolegom gorzką, rozgotowaną brukselkę... Tak być nie musi! A skoro właśnie ruszył sezon na najciekawszą i zarazem najrzadziej przyrządzaną kapustkę, to mamy okazję dać jej szansę i docenić jej walory!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy